statystyki

Poradnia podatkowa z 26 lutego 2016 r.

26.02.2016, 07:04; Aktualizacja: 01.03.2016, 08:50

Czy zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe powinien dostać bezpośrednio podatnik, czy jego pełnomocnik? Do kogo należy decyzja o zabezpieczeniu wykonania zobowiązania podatkowego? Komu ma być doręczone zarządzenie zabezpieczenia?

Z orzecznictwa wynika, że nie ma to istotnego znaczenia. Z orzeczenia TK nie wynikało bowiem, że zawiadomienie o wszczęciu postępowania karno-skarbowego musi być doręczone wyłącznie podatnikowi. W wyroku z 8 października 2015 r. (sygn. akt I FSK 968/14) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że urząd, doręczając zawiadomienie pełnomocnikowi, spełnił ustawowy wymóg. Niedoręczenie powiadomienia bezpośrednio podatnikowi nie miało istotnego znaczenia. Liczy się to, aby podatnik uzyskał taką informację, a może ją mu przekazać również jego pełnomocnik. Poza tym - jak zauważył NSA - podatnik dowiaduje się o wszczęciu postępowania (które będzie skutkować zawieszeniem biegu terminu przedawnienia) choćby z wezwania na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Takie wezwanie zawiera opis przedmiotu postępowania.

Podstawa prawna

Art. 70 par. 6 pkt 1 i art. 70c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane