statystyki

Na odwrotnym obciążeniu stal zyskała dużo, ale budżet mało

autor: Agnieszka Pokojska18.02.2016, 07:19; Aktualizacja: 18.02.2016, 08:47
Ranking, raport, wykres

W ciągu 12 miesięcy poprzedzających jego wprowadzenie wartość nielegalnego obrotu wyniosła nawet 2,3 mld zł, co spowodowało, że budżet stracił bezpośrednio około 537 mln zł.źródło: ShutterStock

Ograniczenie oszustw podatkowych w branży stalowej przyczyniło się do wzrostu tego procederu w innych obszarach – głównie w elektronice, metalach nieżelaznych i paliwach.

Tak wynika z raportu sporządzonego przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznej (CASE) na zlecenie Ministerstwa Finansów. Dotyczy on skutków wprowadzenia od 1 października 2013 r. odwróconego obciążenia VAT na niektóre wyroby stalowe. Miało to na celu zapobieżenie wyłudzeniom VAT w tej branży, do których były wykorzystywane transakcje karuzelowe i firmy „słupy”.

Z dokumentu wynika, że sporo zyskała branża stalowa – poprawa sytuacji finansowej polskich hut oraz dystrybutorów produktów stalowych była widoczna już po trzech miesiącach funkcjonowania mechanizmu revers charge.

W ciągu 12 miesięcy poprzedzających jego wprowadzenie wartość nielegalnego obrotu wyniosła nawet 2,3 mld zł, co spowodowało, że budżet stracił bezpośrednio około 537 mln zł.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane