statystyki

Zamiast zerować faktury, wystarczy poprawna korekta

autor: Radosław Kowalski15.02.2016, 10:20; Aktualizacja: 15.02.2016, 10:47
W praktyce puste faktury i VAT w nich wykazany są ścigane przy działaniach mających na celu wyłudzenie VAT – i słusznie.

W praktyce puste faktury i VAT w nich wykazany są ścigane przy działaniach mających na celu wyłudzenie VAT – i słusznie.źródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy popełnili błąd, często zerują taki dokument i wystawiają nowy. Ta praktyka jest nadużywana, a fiskus i sądy ją kwestionują.

Jak powinien się zachować podatnik, który po wystawieniu faktury zauważył, że nie powinna ona być wyemitowana albo – co się zdarza częściej – jako nabywcę należało wskazać inny podmiot? Oczywiście jeżeli błąd został wychwycony jeszcze przed wysyłką faktury, to problemu nie ma: podatnik anuluje ją, zachowując komplet dokumentów wraz z opisem wskazującym na przyczynę anulowania. Gorzej, jeżeli dokument został wysłany do kontrahenta. Co w sytuacji, gdy podatnik błędnie sklasyfikował czynność jako podlegającą opodatkowaniu, a okazało się, że jednak nie wystąpiło świadczenie implikujące powstanie obowiązku podatkowego? W praktyce często się zdarza, że podatnicy zerują takie faktury (tj. dokonują korekty) i wystawiają nowe, już bez błędu. Czy to dobry ruch? Uwzględniając linię orzeczniczą polskich sądów – raczej nie. Jest to dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zastanówmy się więc, na co pozwalają przepisy i co powinien zrobić podatnik.

VAT do zapłaty, choć od niczego

W art. 108 ust. 1 ustawy o VAT prawodawca nakazał wszystkim, którzy wykazali kwotę VAT na fakturze, aby zapłacili ten podatek do urzędu skarbowego. Ważne, że obowiązek zapłaty spoczywa nie tylko na podatniku, ale na każdym, kto wystawił fakturę. Oczywiście obecnie, gdy faktura nie musi tak się nazywać, aby nią była, przepis ten może budzić niepokój jeszcze większy niż w poprzednich stanach prawnych, bo potencjalnie może się zdarzyć, że podmiot (niekoniecznie podatnik VAT) wystawi dokument, który ma inną funkcję (np. oferta), a organ podatkowy dopatrzy się w nim cech faktury i nakaże zapłacić VAT. Na szczęście taki przypadek jest mocno teoretyczny.

W praktyce puste faktury i VAT w nich wykazany są ścigane przy działaniach mających na celu wyłudzenie VAT – i słusznie. W takim przypadku podatnicy, którzy natkną się na tego rodzaju przypadki, powinni pomagać fiskusowi w eliminowaniu przestępców. Taka jest istota art. 108 ust. 1 ustawy o VAT i art. 203 dyrektywy 112. Niestety oba przepisy zawierają bardzo ogólny zapis, przez co obowiązek zapłaty podatku powstanie również wówczas, gdy podatnik w dobrej wierze wystawia fakturę, wykazując w niej czynność, która nie podlega VAT. To mogą być przypadki błędnej klasyfikacji czynności (powinna być niepodlegająca lub zwolniona, a podatnik wykazał kwotę VAT) lub pomyłki co do strony transakcji.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane