statystyki

Windykacja kosztuje wszystkich tyle samo

autor: Jolanta Rajewska09.02.2016, 07:13; Aktualizacja: 09.02.2016, 11:45
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego koszty nie mogą być ustalone w dowolnej wysokości

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego koszty nie mogą być ustalone w dowolnej wysokościźródło: ShutterStock

Kalkulacja przewidywanych kosztów procesowych i egzekucyjnych powinna wynikać z zasad kodeksu postępowania cywilnego – orzekł WSA we Wrocławiu.

Chodziło o spółkę, która miała niezapłacone wierzytelności, które wcześniej zaliczyła do przychodów należnych. Po bezskutecznym dochodzeniu wierzytelności spółka dokonywała odpisu aktualizującego wartość wierzytelności. W celu udokumentowania nieściągalności sporządzała protokół. Wykazywała w nim, że koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe bądź nawet wyższe od kwoty samej wierzytelności (art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT). W kalkulacji tej uwzględniała wynagrodzenie kancelarii prawnej świadczącej usługi w zakresie dochodzenia zwrotu wierzytelności. Pod uwagę brała ceny rynkowe.

Sądziła, że może w ten sposób szacować przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne, bo są to niezbędne wydatki konieczne do dochodzenia należności, a przepisy podatkowe w żaden sposób ich nie ograniczają.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane