statystyki

Jak łączyć wykonywanie pracy z opieką nad dzieckiem

autor: Mariusz Stępień01.02.2016, 20:00; Aktualizacja: 08.02.2016, 20:40
Wnioskując o udzielenie zwolnienia na załatwienie osobistej sprawy (zapewnienie dziecku opieki podczas wycieczki), podwładny musi pamiętać, że jeśli szef zgodzi się zwolnić go z pracy z tego powodu, takie wyjście pewnie będzie musiał później odpracować.

Wnioskując o udzielenie zwolnienia na załatwienie osobistej sprawy (zapewnienie dziecku opieki podczas wycieczki), podwładny musi pamiętać, że jeśli szef zgodzi się zwolnić go z pracy z tego powodu, takie wyjście pewnie będzie musiał później odpracować.źródło: ShutterStock

Obowiązująca od początku roku nowelizacja kodeksu pracy pozwala rodzicom na decydowanie o sposobie korzystania z wielu uprawnień pracowniczych. Ma to umożliwić wychowywanie potomka bez konieczności rezygnacji z kariery zawodowej.

Czy wolne na opiekę można brać w godzinach

Nauczycielka mojej córki często prosi rodziców, aby towarzyszyli dzieciom na wycieczce np. do teatru lub do muzeum. Nie chcę brać na taki dzień urlopu, bo takie wyjście nie zajmuje całego dnia pracy. Czy mogę zwrócić się do szefa o zwolnienie tylko na 2–3 godziny?

TAK

W takiej sytuacji pracownik może poprosić o zwolnienie z części dnia pracy, czyli o zgodę na wyjście prywatne, albo wziąć 2–3 godziny z przysługujących 16 godzin na opiekę. Wnioskując o udzielenie zwolnienia na załatwienie osobistej sprawy (zapewnienie dziecku opieki podczas wycieczki), podwładny musi pamiętać, że jeśli szef zgodzi się zwolnić go z pracy z tego powodu, takie wyjście pewnie będzie musiał później odpracować. Korzystniejsze zatem jest skorzystanie z drugiej opcji. Jest to możliwe od 2 stycznia 2016 r., czyli od dnia wejścia w życie ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą pracownik wychowujący co najmniej jedno dziecko do ukończenia przez nie 14 lat może wykorzystać przysługujące mu dwa dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, również w wymiarze godzinowym. W takiej sytuacji ma on do dyspozycji 16 godzin. O sposobie korzystania w roku kalendarzowym z tego zwolnienia, a więc czy będzie to w wymiarze godzinowym, czy dziennym, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku.

Podstawa prawna

Art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze. zm.).

Czy pracujący na niepełnym etacie też ma 16 godzin wolnego

Pracuję na pół etatu: w poniedziałek i środę po 8 godzin, w piątek 4. Wiem, że dwa dni na opiekę można teraz wykorzystywać w wymiarze godzinowym. Ile godzin wolnego z tego tytułu mi przysługuje? Czy tyle samo co osobie zatrudnionej na pełny etat?

NIE

Jeśli zwolnienie jest udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się je proporcjonalnie do jego wymiaru czasu pracy. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej. Oznacza to, że pracownik zatrudniony na pół etatu, jeśli będzie chciał, aby wolne udzielane mu było na godziny, ma do dyspozycji nie 16, ale 8 godzin. Dla niego zatem korzystniejsze może być pozostanie przy odbieraniu wolnego w dniach, a nie godzinach (liczba dni, z których może skorzystać, pozostała taka sama). Zwłaszcza gdy w niektóre dni pracuje po 8 godzin i wolnego będzie potrzebował na cały taki dzień.

Podstawa prawna


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane