statystyki

Fiskus zbyt często pozywa podatników do sądu

autor: Katarzyna Jędrzejewska28.01.2016, 07:51; Aktualizacja: 31.01.2016, 10:56

Urzędy skarbowe nadużywają prawa do podważania umów. A mają przecież własne przepisy, które pozwalają im ściągać zaległości z majątku osób trzecich – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Problem dotyczy zwłaszcza darowizn dokonywanych przez podatników na rzecz członków rodziny – zwraca uwagę rzecznik w piśmie z 25 stycznia br. do ministra finansów (nr V.511.645.2015.EG).

Fiskus kwestionuje takie umowy, wykorzystując do tego skargę paulińską, czyli rozwiązanie przewidziane w art. 527 par. 1 kodeksu cywilnego. To narzędzie wymierzone przeciwko dłużnikom, którzy uciekając przed spłatą zobowiązań, pozbywają się swojego majątku, często na rzecz najbliższych. W takiej sytuacji wierzyciel może żądać, by sąd uznał takie czynności za bezskuteczne.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sjdflksjdlkfjlsdjlfkj(2016-01-28 23:43) Zgłoś naruszenie 00

    Bo polski fiskus ma serdecznie w doopie polskiego podatnika. Tam siedzą ludzie z komunistycznym nastawieniem do klienta. Ciekawe czy prawi i sprawiedliwi to zmienią??????

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane