Wyposażenie kuchni z niższym VAT

autor: Jakub Pawłowski25.01.2016, 18:30; Aktualizacja: 26.01.2016, 10:15
VAT

Sprawa dotyczyła firmy, która świadczyła usługi kompleksowe polegające na wyposażaniu kuchni i łazienek.źródło: ShutterStock

Dostawa i montaż sprzętu AGD pod zabudowę zalicza się do usługi modernizacyjnej i w konsekwencji podlega preferencyjnej stawce VAT - orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła firmy, która świadczyła usługi kompleksowe polegające na wyposażaniu kuchni i łazienek w meble kuchenne, AGD i inne akcesoria (baterie, zlewozmywaki, okapy). Do całości stosowała 8 proc. stawkę VAT, bo uważała, że jej usługi mieszczą się w pojęciu modernizacji, o którym mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT (chodzi o modernizację mieszkań do 150 mkw. i domów jednorodzinnych do 300 mkw.).

Zakwestionował to naczelnik urzędu skarbowego. Podał w wątpliwość, czy świadczone usługi miały charakter trwały. Uważał, że sprowadzały się po prostu do zwykłej dostawy towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Tego samego zdania był dyrektor izby skarbowej. Wskazał, że przytwierdzenie zabudowy kuchennej do ścian, sufitu oraz podłogi za pomocą chociażby kołków rozporowych nie może być uznawane za trwałe połączenie z elementami konstrukcyjnymi lokalu. Zamontowane tym sposobem AGD mogą być bowiem łatwo wymienione.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane