statystyki

Podatek obrotowy? To jak powrót do epoki peweksów

autor: Patrycja Dudek, Patryk Słowik22.01.2016, 07:00; Aktualizacja: 27.01.2016, 19:24
Roman Namysłowski partner w Crido Taxand, członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy ministrze finansów

Roman Namysłowski partner w Crido Taxand, członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy ministrze finansówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W 1993 r., w którym zniesiono podatek obrotowy, upadły peweksy. I też niektórzy darzą je sporą estymą. Ale czy to znaczy, że powinniśmy pójść za ciosem i nie tylko wprowadzić podatek obrotowy, lecz także przywrócić do życia te sklepy?

Czy podatek obrotowy to rozwiązanie, które należy wprowadzić w Polsce?

Jeżeli miałby to być kolejny podatek pośredni, to raczej nie. Dostrzegam więcej minusów niż plusów. Zresztą mieliśmy już w Polsce powszechny podatek obrotowy i zrezygnowaliśmy z niego na rzecz VAT.

Dlaczego?

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. VAT daje do budżetu 120–130 mld zł rocznie. Gdyby nie wyłudzenia, byłoby więcej. Podatek obrotowy nie był tak dochodowy.

Ale nowa władza chce mieć podatek obrotowy.

Tak, ale z tego, co na razie zapowiada, wyłącznie jako podatek dodatkowy i o charakterze bezpośrednim. Nałożony tylko na wybranych detalistów. To oni, a nie konsumenci, powinni ponieść ciężar tego podatku.

Dlaczego tylko na wybranych?

Żeby zyskać 3,5 mld zł rocznie i wyrównać szanse konkurowania między małymi polskimi firmami a zagranicznymi sieciami handlowymi.

To chyba dobrze?


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ekonom(2016-01-22 10:03) Zgłoś naruszenie 61

    każdy pomysł jest dobry, o ile będzie na korzyść Polski i Polaków, niech się pan wypowie w kwestii ile podatków zapłacili do budżetu polskiego wielkie korporacje zachodnie, a ile do krajowego budżetu

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-01-22 10:09) Zgłoś naruszenie 62

    Tak , to prawda . Tyle , że z punktu widzenia bankowych złodziei i mafii państwowej - z tymi złodziejami kolaborującej . Pomijam , że argumentacja parki autorów oscyluje w okolicy 3B (trzech Bolków) .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane