statystyki

Podatek obrotowy? To jak powrót do epoki peweksów

autor: Patrycja Dudek, Patryk Słowik22.01.2016, 07:00; Aktualizacja: 27.01.2016, 19:24
Roman Namysłowski partner w Crido Taxand, członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy ministrze finansów

Roman Namysłowski partner w Crido Taxand, członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy ministrze finansówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W 1993 r., w którym zniesiono podatek obrotowy, upadły peweksy. I też niektórzy darzą je sporą estymą. Ale czy to znaczy, że powinniśmy pójść za ciosem i nie tylko wprowadzić podatek obrotowy, lecz także przywrócić do życia te sklepy?

Czy podatek obrotowy to rozwiązanie, które należy wprowadzić w Polsce?

Jeżeli miałby to być kolejny podatek pośredni, to raczej nie. Dostrzegam więcej minusów niż plusów. Zresztą mieliśmy już w Polsce powszechny podatek obrotowy i zrezygnowaliśmy z niego na rzecz VAT.

Dlaczego?

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. VAT daje do budżetu 120–130 mld zł rocznie. Gdyby nie wyłudzenia, byłoby więcej. Podatek obrotowy nie był tak dochodowy.

Ale nowa władza chce mieć podatek obrotowy.

Tak, ale z tego, co na razie zapowiada, wyłącznie jako podatek dodatkowy i o charakterze bezpośrednim. Nałożony tylko na wybranych detalistów. To oni, a nie konsumenci, powinni ponieść ciężar tego podatku.

Dlaczego tylko na wybranych?

Żeby zyskać 3,5 mld zł rocznie i wyrównać szanse konkurowania między małymi polskimi firmami a zagranicznymi sieciami handlowymi.

To chyba dobrze?


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ekonom(2016-01-22 10:03) Zgłoś naruszenie 61

    każdy pomysł jest dobry, o ile będzie na korzyść Polski i Polaków, niech się pan wypowie w kwestii ile podatków zapłacili do budżetu polskiego wielkie korporacje zachodnie, a ile do krajowego budżetu

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-01-22 10:09) Zgłoś naruszenie 62

    Tak , to prawda . Tyle , że z punktu widzenia bankowych złodziei i mafii państwowej - z tymi złodziejami kolaborującej . Pomijam , że argumentacja parki autorów oscyluje w okolicy 3B (trzech Bolków) .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane