statystyki

Fiskus nie odda przedsiębiorcy VAT, dopóki nie wykluczy oszustwa

autor: Patrycja Dudek13.01.2016, 07:34; Aktualizacja: 28.01.2016, 11:59
Problem rozpatrywany przez NSA dotyczył możliwości przedłużenia postępowania w sprawie zwrotu VAT.

Problem rozpatrywany przez NSA dotyczył możliwości przedłużenia postępowania w sprawie zwrotu VAT.źródło: GazetaPrawna.pl

Nadrzędnym celem postępowania w sprawie zwrotu podatku jest eliminacja wyłudzeń i ma ona prymat nad szybkim załatwieniem sprawy – orzekł NSA.

Z tego powodu spółka, która wnioskowała o przyspieszony zwrot podatku naliczonego, musi poczekać do czasu zakończenia kontroli u jej kontrahentów. Firma ta obracała złomem złota i surowców, czyli takimi towarami, w przypadku których wyłudzenia podatku zdarzają się najczęściej. Fiskus przez dwa lata nie zwrócił jej ok. 64 mln zł VAT naliczonego, choć ona sama liczyła na odzyskanie podatku już w ciągu 25 dni. Jej prezes argumentował, że nieuzasadniona odmowa zwrotu podatku doprowadza firmę do ruiny, bo zablokowane przez fiskusa pieniądze stanowią 90 proc. środków finansowych firmy.

Problem rozpatrywany przez NSA dotyczył możliwości przedłużenia postępowania w sprawie zwrotu VAT i bezczynności dyrektora urzędu kontroli skarbowej.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane