statystyki

Nieruchomość w spadku: Zwolnienie z daniny nie dla każdego opiekuna

autor: Patrycja Dudek12.01.2016, 07:33; Aktualizacja: 28.01.2016, 20:10
babcia z wnuczką

Przepisy precyzują, że opieka musi być sprawowana przez co najmniej dwa lata na podstawie pisemnej umowy z notarialnie poświadczonym podpisemźródło: ShutterStock

Spadkobierca z III grupy podatkowej nie zapłaci podatku od odziedziczonej nieruchomości tylko wtedy, gdy przedstawi fiskusowi notarialnie poświadczoną umowę opieki – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Uznał, że postanowienie sądu rejonowego ustanawiające kuratelę nad spadkodawcą to za mało, aby skorzystać z preferencji.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która w 2015 r. nabyła spadek po ciotce. Chodziło o udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

W przypadku spadkobierców należących do III grupy podatkowej istnieje możliwość wyłączenia z podstawy opodatkowania wartości spadku do wysokości 4902 zł. Niezależnie od tego mogą oni skorzystać z ulgi mieszkaniowej, gdy przedmiotem dziedziczenia jest nieruchomość lub udział w nieruchomości albo w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Ulga przysługuje jednak tylko tym, którzy sprawowali opiekę nad spadkodawcą (art. 16 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Przepisy precyzują, że opieka musi być sprawowana przez co najmniej dwa lata na podstawie pisemnej umowy z notarialnie poświadczonym podpisem. Oprócz tego spadkobierca nie może mieć na własność mieszkania, a jeżeli je wynajmuje, to zrezygnować z najmu w terminie pół roku od dnia złożenia deklaracji podatkowej. W odziedziczonym mieszkaniu musi się zameldować i mieszkać w nim przez okres co najmniej 5 lat.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane