statystyki

Nieruchomość w spadku: Zwolnienie z daniny nie dla każdego opiekuna

autor: Patrycja Dudek12.01.2016, 07:33; Aktualizacja: 28.01.2016, 20:10
babcia z wnuczką

Przepisy precyzują, że opieka musi być sprawowana przez co najmniej dwa lata na podstawie pisemnej umowy z notarialnie poświadczonym podpisemźródło: ShutterStock

Spadkobierca z III grupy podatkowej nie zapłaci podatku od odziedziczonej nieruchomości tylko wtedy, gdy przedstawi fiskusowi notarialnie poświadczoną umowę opieki – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Uznał, że postanowienie sądu rejonowego ustanawiające kuratelę nad spadkodawcą to za mało, aby skorzystać z preferencji.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która w 2015 r. nabyła spadek po ciotce. Chodziło o udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

W przypadku spadkobierców należących do III grupy podatkowej istnieje możliwość wyłączenia z podstawy opodatkowania wartości spadku do wysokości 4902 zł. Niezależnie od tego mogą oni skorzystać z ulgi mieszkaniowej, gdy przedmiotem dziedziczenia jest nieruchomość lub udział w nieruchomości albo w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Ulga przysługuje jednak tylko tym, którzy sprawowali opiekę nad spadkodawcą (art. 16 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Przepisy precyzują, że opieka musi być sprawowana przez co najmniej dwa lata na podstawie pisemnej umowy z notarialnie poświadczonym podpisem. Oprócz tego spadkobierca nie może mieć na własność mieszkania, a jeżeli je wynajmuje, to zrezygnować z najmu w terminie pół roku od dnia złożenia deklaracji podatkowej. W odziedziczonym mieszkaniu musi się zameldować i mieszkać w nim przez okres co najmniej 5 lat.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane