statystyki

Mniejszy stres załogi to korzyść dla firmy

autor: Agnieszka Pokojska28.12.2015, 20:00
Podatki

Udostępnienie zajęć antystresowych będzie leżeć wyłącznie w interesie pracodawcyźródło: ShutterStock

Zatrudniony nie ma przychodu, jeżeli pracodawca sfinansuje mu zajęcia antystresowe – potwierdził dyrektor społecznej izby.

Firma, która o to spytała, wskazała, że kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do stosowania środków profilaktyki zmniejszających ryzyko. Postanowiła sfinansować pracownikom zajęcia antystresowe (np. zajęcia tai-chi, masaż biurowy). Uważała, że z tego powodu u pracownika nie powstanie przychód, bo wydatek na zajęcia antystresowe będzie poniesiony w interesie firmy, czyli pracodawcy, który ma obowiązek realizować wymogi prawa pracy i BHP. Powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), z którego wynikało, że opodatkowane są tylko te świadczenia, które zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał on z nich dobrowolnie), leżą w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść (w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku), a korzyść ta jest wymierna i przypisana konkretnej osobie.


Pozostało jeszcze 29% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane