Orzeczenie
Psycholog, który zapobiega negatywnym skutkom długotrwałego napięcia związanego z brakiem pracy lub ze stresem przez nią wywoływanym, nie płaci podatku od takiej usługi – uznał WSA we Wrocławiu.
Sąd uznał, że w tym wypadku ma zastosowanie zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o VAT. Przepis ten dotyczy usług w zakresie opieki medycznej służącym m.in. profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Chodziło o psychologa pracy świadczącego usługi głównie dla młodzieży oraz osób bezrobotnych. Kobieta stawiała diagnozę psychologiczną, badała motywację, tworzyła indywidualny plan doskonalenia zawodowego. Dodatkowo zajmowała się badaniem odporności na stres i doradzała, jak z nim walczyć.
Lekarka sądziła, że jej usługi są zwolnione z VAT. Twierdziła, że prawidłowy dobór kierunku kształcenia i zawodu zapobiega zaburzeniom emocjonalnym i związanym z nimi skutkom zdrowotnym wywołanym długotrwałym stresem. Jest to więc profilaktyka medyczna.
Innego zdania był dyrektor izby. Wyjaśnił, że nie ma mowy o zwolnieniu, jeśli usługa nie ma bezpośredniego związku z leczeniem. Uznał, że nie spełnia tego warunku świadczenie porad zawodowych, bo tylko potencjalnie mogą one zmniejszyć skutki stresu i zapobiegać związanym z nim chorobom.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił tę interpretację. Przypomniał, że w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE (m.in. wyrok z 11 stycznia 2001 r. w sprawie C-76/99) o zwolnieniu decyduje cel usługi medycznej. Preferencja nie dotyczy więc tej części usług, która polega na doradztwie zawodowym i udzielaniu porad w tym zakresie – uznał WSA. Zwolnione z podatku są natomiast te usługi, które służą walce z negatywnymi skutkami stresu. Można je uznać za profilaktykę zdrowotną – orzekł WSA.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA we Wrocławiu z 22 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 2278/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia