statystyki

Rozliczenie nabycia udziałów w konsorcjum będzie łatwiejsze

autor: Magdalena Sobczak21.12.2015, 10:49; Aktualizacja: 21.12.2015, 11:36
Nadwyżka przekazanego wynagrodzenia ponad wartość możliwych do zidentyfikowania aktywów netto była ujmowana jako odrębny składnik aktywów (wartość firmy) albo była proporcjonalnie przypisywana do innych aktywów możliwych do zidentyfikowania.

Nadwyżka przekazanego wynagrodzenia ponad wartość możliwych do zidentyfikowania aktywów netto była ujmowana jako odrębny składnik aktywów (wartość firmy) albo była proporcjonalnie przypisywana do innych aktywów możliwych do zidentyfikowania.źródło: ShutterStock

Rozmowa z Krzysztofem Maksymikiem, partnerem w departamencie rewizji finansowej BDO na temat zmian w rozliczaniu nabytych udziałów w konsorcjum.

Komisja Europejska przyjęła zmiany w MSSF 11 „Wspólne ustalenia umowne”. Długo trwały nad nimi prace?

Tak, prace w tym obszarze trwały od dłuższego czasu. 6 maja 2014 r. Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała w formie dokumentu zatytułowanego „Rozliczanie nabycia udziałów we wspólnych działaniach” zmiany Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) 11 „Wspólne ustalenia umowne”. Celem tych zmian było dostarczenie dodatkowych wskazówek dotyczących księgowego ujmowania nabycia udziału we wspólnym działaniu. Takie wspólne działanie to przedsięwzięcie w rozumieniu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.

Nowości te były wynikiem zgłaszania do komitetu ds. interpretacji MSSF problemów wskazujących na różnice w praktycznym zastosowaniu MSSF 11 w zakresie rozliczania nabyć udziałów we wspólnych działaniach, które stanowią przedsięwzięcie zgodnie z definicją w MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”. Pod koniec listopada br. zmiany te wprowadzono do ustawodawstwa unijnego. Chodzi tu o rozporządzenie Komisji (UE) 2015/2173 z 24 listopada 2015 r., które weszło w życie 28 listopada 2015 r.

Czy możemy wyjaśnić, co oznacza pojęcie wspólnego działania?


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane