statystyki

Dofinansowanie jest opodatkowane, jeżeli zakup był kosztem

autor: Patrycja Dudek15.12.2015, 07:19; Aktualizacja: 15.12.2015, 08:13
podatki pieniądze

Diler przegrał przed WSA w Gliwicach. Sąd stwierdził, że w związku z zawartą umową o finansowanie oznakowania wsparcie zostało przekazane definitywnie.źródło: ShutterStock

Refundacja wydatków odliczonych od przychodu jest opodatkowana już z chwilą jej otrzymania. Bez znaczenia jest obowiązek jej zwrotu w razie ewentualnego zerwania umowy – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła dilera samochodów, który zawarł z producentem aut umowę dystrybucyjną. Nakładała ona na niego obowiązek odpowiedniego oznakowania salonu sprzedaży i serwisu. W związku z tym diler poniósł wydatki na oznakowanie punktów logo producenta.

Producent postanowił jednak zwrócić mu część wydatków. Zawarto więc umowę o finansowanie oznakowania, która zakładała, że diler dostanie dofinansowanie, pozostając nadal właścicielem oznakowania. Zastrzeżono, że w razie zerwania współpracy przed upływem 10 lat od nabycia oznakowania diler będzie musiał zwrócić producentowi otrzymane wsparcie finansowe.

Spór toczył się o to, kiedy diler powinien rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń. W jego przekonaniu powstałby on po upływie 10 lat, bo dopiero wtedy wsparcie finansowe nabierało definitywnego charakteru. – Do tego czasu spółka cały czas musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu środków, a to oznacza, że jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o przychodzie – argumentował.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane