statystyki

Straty w produkcji są kosztem firmy

autor: Łukasz Zalewski10.12.2015, 07:19; Aktualizacja: 10.12.2015, 08:38
Firma przyjazna MSP na start

Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy i wspólnik w Thedy & Partners, wskazuje, że w przeszłości podejście władz podatkowych do definicji „niezawinionych ubytków” bywało bardzo restrykcyjneźródło: Materiały Prasowe

Podatnik może odliczyć od przychodów ubytki powstałe w środkach obrotowych, ale pod warunkiem, że powstały one bez jego winy – uznał dyrektor katowickiej izby. Chodziło o ubytki w spółce zajmującej się produkcją i sprzedażą wiązek elektrycznych oraz modułów elektromechanicznych.

Stara się ona minimalizować ryzyko powstania ubytków i strat, ale całkowicie nie może go wyeliminować. Wszystkie ubytki rejestruje w systemie komputerowym i je wycenia. Uważała, że może zaliczyć je do kosztów podatkowych, bo dochowuje należytej staranności i powstałe straty nie wynikają z jej celowego działania ani zaniechań.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził jej stanowisko, ale zastrzegł, że spółka musi spełnić określone warunki. Przede wszystkim strata powinna wynikać ze zdarzeń losowych, niezależnych od woli podatnika, a on sam nie może przyczyniać się w jakikolwiek sposób do powstania ubytku. Spółka musi też dochować należytej staranności w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej i właściwie udokumentować straty – wyjaśnił dyrektor izby.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane