statystyki

Wolno stojący baner to też budowla

autor: Katarzyna Rosik08.12.2015, 07:25; Aktualizacja: 08.12.2015, 08:44
prawo, sąd, sprawiedliwość

Chodziło o spółkę, która zadeklarowała podatek jedynie od gruntów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.źródło: ShutterStock

Tablice reklamowe, nawet te, które nie są trwale związane z gruntem, są obiektem budowlanym, od którego przedsiębiorca powinien uiszczać podatek od nieruchomości – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która zadeklarowała podatek jedynie od gruntów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie wykazała natomiast jako przedmiotu opodatkowania tablic reklamowych posadowionych na tych gruntach.

Zakwestionował to prezydent miasta. Stwierdził, że tablice reklamowe to budowle w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.). Przepis ten odsyła do prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.), a zgodnie z art. 3 pkt. 3 tej ustawy budowlami są m.in. „wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe”.

Powołując się na wyroki NSA z 5 czerwca 2009 r. (sygn. akt II FSK 295/09 i II FSK 296/08), prezydent dodał, że istotne jest nie to, czy dany obiekt (tablica reklamowa) jest trwale związany z gruntem, ale to, czy z uwagi na konstrukcję budowlano-techniczną może on zostać zaliczony do budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dodał, że tablice reklamowe z reguły mają charakter czasowy, co w ujęciu cywilistycznym oznacza, że nie można ich uznać za trwale związane z gruntem.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane