statystyki

VAT: Testy leków są opodatkowane

autor: Patrycja Dudek08.12.2015, 07:25; Aktualizacja: 08.12.2015, 08:37
To już drugi wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego niekorzystny dla szpitali testujących leki na swoich pacjentach.

To już drugi wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego niekorzystny dla szpitali testujących leki na swoich pacjentach.źródło: ShutterStock

Centrum onkologii, które na zlecenie firmy farmaceutycznej sprawdza na pacjentach działanie medykamentów, musi odprowadzić 23-proc. VAT od otrzymanego za to wynagrodzenia – wynika z wyroku NSA.

To już drugi wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego niekorzystny dla szpitali testujących leki na swoich pacjentach. Pierwszy zapadł 7 marca 2014 r. (sygn. akt II FSK 406/12). W obu NSA podkreślił, że firmy farmaceutyczne nie płacą szpitalom za leczenie pacjentów, tylko za badanie, czy lek działa i nie wywołuje skutków ubocznych.

Najnowszy wyrok dotyczy centrum onkologii, które testowało produkty lecznicze mające dopiero w przyszłości zostać wprowadzone na rynek. Chorzy na raka dostawali za darmo najnowsze medykamenty, co dawało im szansę na poprawę zdrowia. Firma farmaceutyczna otrzymywała dostęp do wyników badań, bez których nie mogłaby wprowadzić leku na rynek. Szpital z kolei zarabiał, bo firma farmaceutyczna płaciła mu wynagrodzenie za przeprowadzenie testów.

Spór dotyczył tego, czy faktury wystawiane przez centrum onkologii powinny uwzględniać VAT.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane