statystyki

Opiekunka odda fiskusowi mniej niż instytucja opiekuńcza

autor: Mariusz Szulc07.12.2015, 07:30; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:29

Jednoosobowy przedsiębiorca, który zajmuje się opieką nad osobami starszymi, może płacić 8,5-proc. ryczałt – potwierdził dyrektor łódzkiej izby.

Wyjaśnił, że wyższa, 17-proc. stawka ryczałtu za usługi opiekuńcze dotyczy tylko zajmujących się tym instytucji.

Podatniczka, która o to spytała, zarejestrowała działalność gospodarczą jako opiekunka osób starszych i nawiązała współpracę z firmą, która wyszukiwała i podzlecała jej taką opiekę. Po wykonaniu usług kobieta wystawiała fakturę.

Chciała się upewnić, czy może płacić podatek od przychodów według stawki 8,5 proc., zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. nr 144, poz. 930). Przepis ten mówi o zwykłej działalności usługowej. Natomiast do przychodów z pomocy społecznej i domowej świadczonej na rzecz osób starszych odnosi się art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. r. Przewiduje on wyższą stawkę, bo 17 proc., ale mowa w nim tylko o instytucjach opiekuńczych.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane