statystyki

Jakie podatki zapłacą fiskusowi niania i opiekunka

autor: Mariusz Szulc02.03.2015, 18:00
opieka, opiekun, emeryt

Usługi opieki nad osobami starszymi często świadczone są za granicą.źródło: ShutterStock

Pani Joanna, studiując zaocznie pedagogikę, zaczęła szukać pracy. Szybko dostała dwie propozycje – jedną jako opiekunka dzieci i drugą jako pomoc domowa dla starszej, schorowanej osoby. – Przed podjęciem decyzji chciałabym poznać ewentualne różnice i trudności, jakie czekają mnie w rozliczeniach z fiskusem. Czy jest ich dużo – pyta czytelniczka.

W pierwszym przypadku Ministerstwo Finansów opracowało specjalną broszurę wyjaśniającą, w jaki sposób należy rozliczyć pracę niani zatrudnionej na umowę aktywizacyjną, mającą zdaniem resortu cechy podobne do umowy-zlecenia. Ponieważ obie strony takiego porozumienia nie prowadzą działalności gospodarczej, to oznacza, że zarobek niani pochodzi z innych źródeł. Co z tego wynika? Rodzic dziecka nie opłaca za nianię zaliczek na PIT i nie musi sporządzać żadnych deklaracji podatkowych takich jak PIT-11 i PIT-4R. Nie musi także sporządzać i przesyłać najpóźniej do końca lutego dokumentu PIT-8C o wysokości przychodów z innych źródeł.

Jakie obowiązki ma w związku z tym niania? Co do zasady przychody z innych źródeł powinna rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym PIT-36. Złoży je nie później niż na koniec kwietnia danego roku podatkowego. Nie ma obowiązku wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek, ale może to robić – ma na to czas do 20. dnia następnego miesiąca po tym, w którym uzyskała dochód. Zaliczkę grudniową należy wpłacić dopiero wraz ze składanym zeznaniem rocznym. Ale uwaga! Jeśli zdecyduje się na wpłacanie zaliczek, nie może w trakcie roku z tego zrezygnować.

By obliczyć podatek, niania powinna pomniejszyć uzyskany przychód o potrącone przez rodzica dziecka lub opłacone samodzielnie składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Kwotę przychodu należy także pomniejszyć o ryczałtowe 20-proc. koszty podatkowe właściwe dla umowy-zlecenia. Można zmniejszyć przychód o koszty większe niż 20 proc., o ile ma się dowody na poniesienie tak wysokich wydatków. Dochód do opodatkowania (w uproszczeniu przychód – koszty podatkowe) to suma, od której pani Joanna powinna wyliczyć PIT według stawki 18 lub 32 proc. Składając zeznanie roczne, dobrze jest mieć wszelkie dokumenty, które potwierdzą wysokość przychodu, potrąconych składek, kosztów itp. Niania może też korzystać z wszelkich preferencyjnych zasad opodatkowania (np. rozliczyć się z dzieckiem, z małżonkiem, skorzystać z ulgi na dzieci), jeśli spełnia ku temu warunki.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane