statystyki

Polski fiskus musi zmienić podejście do bitcoinów

autor: Agnieszka Wasilewska07.12.2015, 09:50; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:09

Przedsiębiorca, którego aktywność polega na wymianie walut na bitcoiny i odwrotnie, ma prawo korzystać ze zwolnienia z VAT. Tak uważa Trybunał Sprawiedliwości UE. Inaczej uważa większość polskich organów podatkowych

Bitcoin jako system wirtualnej waluty nie posiada uregulowania w przepisach. Waluta ta nie ma żadnego centralnego organu ani instytucji sprawującej nad nią nadzór. Na gruncie prawa polskiego bitcoinów nie można traktować na równi ze środkiem płatniczym, nie funkcjonuje on bowiem jako instrument rynku pieniężnego. To po części może być zarzewiem sporu o sposób opodatkowania bitcoinów na gruncie podatku od towarów i usług. Największy problem dotyczy ustalenia, czy transakcje związane z tą walutą są opodatkowane czy zwolnione z VAT. Pewne wskazówki daje najnowszy wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE (sprawa Skatteverket/David Hedqvist z 22 października 2015 r., sygn. C-105/14).

Firma ze Szwecji

Wyrok TSUE dotyczył obywatela Szwecji Davida Hedqvista. Postanowił on świadczyć usługi polegające na wymianie tradycyjnej waluty na bitcoiny i odwrotnie. Przed uruchomieniem tej działalności zapytał komisję prawa podatkowego, czy powinien od tego typu transakcji naliczać VAT. Według komisji bitcoin jest środkiem płatniczym używanym w sposób odpowiadający prawnym środkom płatniczym, a to oznacza, że transakcje, które planuje przeprowadzać David Hedqvist, powinny być zwolnione z podatku.

Szwedzki organ podatkowy (Skatteverket) zaskarżył decyzję komisji do najwyższego sądu administracyjnego w Szwecji, uznając, że opisane transakcje nie są objęte zakresem zwolnień z VAT i powinny zostać opodatkowane. Sprawa trafiła do TSUE, który miał odpowiedzieć na pytanie: czy takie transakcje są objęte VAT, a w razie odpowiedzi twierdzącej – czy są z tego podatku zwolnione.

Trybunał uznał, że transakcje te są zwolnione z VAT, tak jak te dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane