statystyki

Czy wydatek sfinansowany z ZFRON to koszt uzyskania przychodów

autor: Tomasz Krywan07.12.2015, 09:50; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:12

Zakład pracy chronionej sfinansował z ZFRON, ze środków pochodzących ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeden z wydatków. Czy stanowi on koszt uzyskania przychodu? Czy ze względu na fakt, iż środki pochodzą ze zwolnień podatkowych, wydatek taki nie może być zaliczony do kosztów podatkowych?

Obowiązek tworzenia przez prowadzących zakłady pracy chronionej zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych (dalej: ZFRON) wynika z art. 33 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jak jednocześnie wynika z art. 33 ust. 2 tej ustawy, fundusze te tworzy się, między innymi, ze środków pochodzących ze zwolnień podatkowych (np. ze środków uzyskanych z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości) oraz z części zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Wskazać trzeba, że kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Koszty finansowane ze środków ZFRON nie zostały wymienione wśród kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji jeżeli są one ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, mogą być zaliczane do kosztów podatkowych.

Dotyczy to również kosztów finansowanych ze środków ZFRON pochodzących ze zwolnień czy zaliczek na podatek. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 sierpnia 2010 r. (nr IBPBI/1/415-554/10/AB) czy interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 lutego 2011 r. (nr IPPB1/415-1104/10-2/JB). W drugiej z nich czytamy, że „Wnioskodawca środki pochodzące z ZFRON przeznacza na wyposażenie stanowiska pracy osób niepełnosprawnych, w szczególności na zakup, remont maszyn i urządzeń, szkolenia wewnątrzzakładowe niepełnosprawnych pracowników. W opisanej we wniosku sytuacji fundusz ten tworzony jest ze zwolnień podatkowych, tj. z podatku od nieruchomości oraz zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń i zasiłków z ubezpieczenia społecznego, wypłaconych przez zakład pracy zatrudnionym pracownikom. ZFRON nie jest zasilany z dotacji czy też darowizn. W sytuacji gdy środki uzyskane dla ZFRON pochodzą m.in. ze zwolnień podatkowych, tj. z podatku od nieruchomości i z pobranych zaliczek na PIT, wówczas stanowią one środki własne firmy. Wobec powyższego, sfinansowane z tego źródła wydatki niebędące wydatkami inwestycyjnymi, są kosztem uzyskania przychodów w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, po spełnieniu warunków art. 22 ust. 1 ustawy o PIT”.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 8% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane