statystyki

50-proc. koszty także dla zagranicznego zarobku

autor: Mariusz Szulc01.12.2015, 07:23; Aktualizacja: 01.12.2015, 08:24
Naukowiec był polskim rezydentem i złożył zeznanie PIT za 2014 r

Naukowiec był polskim rezydentem i złożył zeznanie PIT za 2014 rźródło: ShutterStock

Podwyższone koszty podatkowe można stosować także do wynagrodzenia za twórczą pracę za granicą – potwierdził dyrektor łódzkiej izby.

Pytanie zadał naukowiec zatrudniony od sierpnia 2014 r. do września 2015 r. na islandzkim uniwersytecie. Zgodnie z kontraktem prowadzenie badań naukowych stanowiło 80 proc. jego obowiązków służbowych. Wyniki badań naukowiec publikował w formie artykułów w specjalistycznych czasopismach i przedstawiał w formie referatów, które wygłaszał na lokalnych i międzynarodowych konferencjach.

Naukowiec nadal był jednak polskim rezydentem i złożył zeznanie PIT za 2014 r. Z ostrożności nie zastosował w nim podwyższonych 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Uważał jednak, że miał do tego prawo, bo – jak twierdził – wyniki badań są utworami w rozumieniu prawa autorskiego. I nie ma przy tym znaczenia, że wynagrodzenie pochodzi z zagranicy.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane