Podwyższone koszty podatkowe można stosować także do wynagrodzenia za twórczą pracę za granicą – potwierdził dyrektor łódzkiej izby.
Pytanie zadał naukowiec zatrudniony od sierpnia 2014 r. do września 2015 r. na islandzkim uniwersytecie. Zgodnie z kontraktem prowadzenie badań naukowych stanowiło 80 proc. jego obowiązków służbowych. Wyniki badań naukowiec publikował w formie artykułów w specjalistycznych czasopismach i przedstawiał w formie referatów, które wygłaszał na lokalnych i międzynarodowych konferencjach.
Naukowiec nadal był jednak polskim rezydentem i złożył zeznanie PIT za 2014 r. Z ostrożności nie zastosował w nim podwyższonych 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Uważał jednak, że miał do tego prawo, bo – jak twierdził – wyniki badań są utworami w rozumieniu prawa autorskiego. I nie ma przy tym znaczenia, że wynagrodzenie pochodzi z zagranicy.
Potwierdził to dyrektor łódzkiej izby. Przyznał, że skoro praca naukowca ma charakter twórczy, to może on zastosować 50-proc. koszty. Dzięki temu jego dochód z zagranicy będzie niższy. Wprawdzie w Polsce jest on zwolniony z opodatkowania (zgodnie z art. 23 polsko-islandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania), ale ma on znaczenie dla ustalenia wysokości PIT od polskich zarobków.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 12 listopada 2015 r., nr IPTPB2/4511-432/15-4/AC.