statystyki

Podatnicy nie mają wyboru co do trybu zwrotu VAT

autor: Katarzyna Bajak23.11.2015, 00:00; Aktualizacja: 18.12.2015, 10:52
Podatki

Różne podmioty w różnych sytuacjach stosują różne tryby zwrotów.źródło: ShutterStock

VAT jest zwracany podmiotom z państw trzecich w trybie art. 89, a nie art. 87 ust. 5 ustawy – potwierdził WSA w Warszawie, uwzględniając uchwałę NSA z 12 października 2015 r. Sprawa dotyczyła spółki z siedzibą na Białorusi, która była zarejestrowana w Polsce dla celów VAT. Tu kupowała paliwo, a usługi świadczyła w Wielkiej Brytanii. Uważała, że zgodnie z art. 87 ust. 5 ustawy o VAT należy jej się zwrot podatku. Przepis ten stanowi, że podatnikom, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium Polski i nie mają w naszym kraju sprzedaży opodatkowanej, przysługuje zwrot podatku naliczonego (np. w cenie paliwa).

Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że sama rejestracja w Polsce nie wystarczy do zwrotu podatku w trybie art. 87 ust. 5. Do spółki niebędącej rezydentem polskim ani europejskim ma zastosowanie art. 89 ust. 1 pkt 3 i ust. 1a–1g ustawy oraz przepisy rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. nr 224, poz. 1801 ze zm.) – stwierdził.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane