statystyki

Podatnicy nie mają wyboru co do trybu zwrotu VAT

autor: Katarzyna Bajak23.11.2015, 00:00; Aktualizacja: 18.12.2015, 10:52
Podatki

Różne podmioty w różnych sytuacjach stosują różne tryby zwrotów.źródło: ShutterStock

VAT jest zwracany podmiotom z państw trzecich w trybie art. 89, a nie art. 87 ust. 5 ustawy – potwierdził WSA w Warszawie, uwzględniając uchwałę NSA z 12 października 2015 r. Sprawa dotyczyła spółki z siedzibą na Białorusi, która była zarejestrowana w Polsce dla celów VAT. Tu kupowała paliwo, a usługi świadczyła w Wielkiej Brytanii. Uważała, że zgodnie z art. 87 ust. 5 ustawy o VAT należy jej się zwrot podatku. Przepis ten stanowi, że podatnikom, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium Polski i nie mają w naszym kraju sprzedaży opodatkowanej, przysługuje zwrot podatku naliczonego (np. w cenie paliwa).

Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że sama rejestracja w Polsce nie wystarczy do zwrotu podatku w trybie art. 87 ust. 5. Do spółki niebędącej rezydentem polskim ani europejskim ma zastosowanie art. 89 ust. 1 pkt 3 i ust. 1a–1g ustawy oraz przepisy rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. nr 224, poz. 1801 ze zm.) – stwierdził.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane