Od przyszłego roku będzie on obsługiwał prawie 4 tys. największych firm z całej Polski. Wiceminister pytany był m.in. o ryzyko, że zmiany w administracji podatkowej zostaną zatrzymane przez przyszły rząd.
"Jeżeli dojdzie do sytuacji zapowiadanej przez przyszłą partię rządzącą, wprowadzenia jakiegoś podatku od instytucji finansowych, to KWUS, który będzie obsługiwał instytucje finansowe, będzie jak znalazł do poboru jednego podatku. Ponieważ najłatwiej jest pobierać podatek przez jeden urząd skarbowy" - wskazał Kapica.
Zaznaczył, że zapowiadane przez PiS zmiany merytoryczne prawa podatkowego (dotyczą VAT, CIT, wprowadzenia podatku od sklepów wielkopowierzchniowych i podatku od instytucji finansowych) będą wyzwaniem nie tylko dla podatników, ale także dla administracji podatkowej.
"Możemy narzekać na przepisy prawa, ale jedną cechą ich jest to, że im bardziej są trwałe, tym mamy mniej sporów. Każda zmiana przepisów prawa prowadzi do tego, że najpierw spieramy się co do ich interpretacji, również na poziomie sądów administracyjnych" - powiedział. "Im prawo jest bardziej stabilne, tym jest lepsze i dla podatników, i dla administracji, która na tym prawie również pracuje" - powiedział.
Kapica nie sądzi jednak, aby nowy rząd chciał wstrzymać zmiany w administracji podatkowej. Zwrócił uwagę, że nie były one kontestowane politycznie, czy w toku prowadzenia prac parlamentarnych.
"Nie mogę podzielić takiej opinii (że nie mają sensu - PAP), bo wysyłaliśmy w toku konsultacji społecznych te dokumenty i projekty do organizacji biznesowych i nie otrzymywaliśmy stamtąd krytycznych opinii. Co nie znaczy, że w sferze publicznej, w bogactwie autorytetów znających się na podatkach i zdrowiu w Polsce, będą mieli ludzie różne opinie na temat podatków, jak i zdrowia i tak jest. Każdy ma prawo do wyrażania opinii, ponieważ każdy chodzi do lekarza i każdy płaci podatki" - powiedział.
"W toku procesu parlamentarnego ustawy o administracji podatkowej nie były wyrażane krytyczne uwagi ze strony ówczesnej opozycji, a dzisiaj partii konstruującej rząd. One odnosiły się raczej do sfer społecznych funkcjonowania administracji podatkowej, bo takie poprawki były wnoszone, natomiast nie odnosiły się do zmiany wynikającej z systemu obsługi i wsparcia podatnika" - dodał Kapica.
Zaznaczył, że w czasie, kiedy został opublikowany krytyczny pod adresem administracji podatkowej raport MFW, resort finansów był raczej wskazywany, jako ten, którzy przez wiele lat nie podejmował tego typu zmian i był mobilizowany do ich przeprowadzenia.
Zdaniem resortu finansów relacje z dużymi firmami są najważniejsze z punktu widzenia budżetu państwa. Dlatego, zgodnie z ustawą o administracji podatkowej, od 1 stycznia KWUS ma się zajmować podatnikami o przychodach powyżej 50 mln euro. Od połowy przyszłego roku podatnicy podlegający KWUS mają dostarczać dane do urzędu w ramach tzw. jednolitego pliku kontrolnego, co umożliwi elektroniczny nadzór nad rozliczeniami takich podmiotów.
Będą to m.in. podatkowe grupy kapitałowe, banki, ubezpieczyciele, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne oraz firmy i osoby fizyczne o rocznych przychodach powyżej 50 mln euro. Przewiduje się, że każda firma podlegająca urzędowi będzie miała swojego opiekuna podatkowego w urzędzie, który będzie osobą do pierwszego kontaktu z podatnikiem, będzie się zajmował ich bieżącą obsługą, będzie prowadził tzw. czynności sprawdzające, udzielał informacji itp. Opiekunowie tacy będą funkcjonować także w pozostałych wyspecjalizowanych urzędach skarbowych. Firmy spoza Warszawy będą mogły się kontaktować z lokalnymi opiekunami, którzy będą pracować w terenie.
Natomiast wyspecjalizowane urzędy skarbowe będą skierowane do obsługi podatników o przychodach powyżej 3 mln euro.
Ustawa o administracji podatkowej nadaje status organu podatkowego dyrektorowi Biura Krajowej Informacji Podatkowej, który będzie właściwy w sprawach dotyczących wydawania interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego. Natomiast minister finansów swoje zadania będzie wykonywać przy pomocy Szefa Administracji Podatkowej – sekretarza albo podsekretarza stanu w urzędzie obsługującym ministra finansów.
Nowe regulacje zawierają przepisy dotyczące obsługi i wsparcia podatnika - w związku z tym utworzone mają zostać centra obsługi podatnika oraz powołana zostanie instytucja asystenta podatnika. W centrach obsługi podatnika pracownicy administracji podatkowej będą przyjmować podania i deklaracje, wydawać zaświadczenia, udzielać wyjaśnień w zakresie przepisów prawa podatkowego, w tym także podmiotom, które zamierzają dopiero podjąć działalność gospodarczą.
Asystenci mają pomagać zaczynającym działalność gospodarczą przedsiębiorcom w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych przez pierwsze 18 miesięcy działalności. Doradztwo to ma objąć m.in. pomoc w wypełnianiu dokumentów, przypominanie o terminach ich składania, zasadach korzystania z ulg itp. Ma też pomagać zorientować się w rodzajach spraw załatwianych w innych instytucjach.
Zapewnieniu jednolitej i powszechnie dostępnej informacji podatkowej ma służyć Baza Wiedzy Administracji Podatkowej, w której będą zamieszczane m.in. interpretacje prawa podatkowego oraz orzeczenia sądowe. Zgodnie z ustawą organy administracji podatkowej będą wykonywać swoje zadania przy wykorzystaniu Centralnego Rejestru Danych Podatkowych prowadzonego w systemie teleinformatycznym.