statystyki

Nie wszystko w aktach sprawy musi być jawne dla strony postępowania

autor: Katarzyna Rosik05.11.2015, 07:09; Aktualizacja: 05.11.2015, 08:31
Organ podatkowy ma prawo wyłączyć jawność całości lub części dokumentów. Nie łamie to konstytucyjnego prawa do obrony – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Organ podatkowy ma prawo wyłączyć jawność całości lub części dokumentów. Nie łamie to konstytucyjnego prawa do obrony – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.źródło: ShutterStock

Organ podatkowy ma prawo wyłączyć jawność całości lub części dokumentów. Nie łamie to konstytucyjnego prawa do obrony – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Z art. 178 par. 1–3 ordynacji podatkowej (Dz.U. z 2015 r. poz. 613, 699, 978, 1197) wynika, że podatnik może żądać wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów, a także uwierzytelniania odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów. Zasady tej nie stosuje się, gdy w aktach są dokumenty niejawne, a także takie, które organ podatkowy wyłączył ze względu na ważny interes publiczny (art. 179).


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Zaciekawiony(2015-11-05 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie formalnie może funkcjonować postępowanie i sądownictwo kapturowe. Tego jeszcze w cywilizowanym państwie nie sankcjonowano ale w Polsce jest oficjalny wyrok przyzwalający na takie postepowanie. Brawo. Nareszcie mamy postep.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane