statystyki

Firma umiera wraz z jej właścicielem

autor: Patryk Słowik31.10.2015, 15:00
Firma przyjazna MSP na start

Resort finansów wyjaśnia, że spadkobierca może kontynuować działalność gospodarczą spadkodawcy na własny rachunek.źródło: Materiały Prasowe

Jeden z najczęstszych problemów spadkobierców dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej, którą prowadził spadkodawca. Chodzi przede wszystkim o zasady sukcesji podatkowej. Mówiąc najprościej, spadkobiercy zastanawiają się, czy mogą kontynuować prowadzenie biznesu po zmarłym, w tym między innymi odliczać VAT, korzystać z przyznanych mu koncesji etc.

Ministerstwo Finansów w ostatnich tygodniach jednak rozwiało wątpliwości: firma zmarłego umiera wraz z nim. Ustaje byt podatkowy osoby fizycznej a NIP wygasa zgodnie z postanowieniami art. 12 ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1314 ze zm.).

Resort finansów wyjaśnia, że spadkobierca może kontynuować działalność gospodarczą spadkodawcy na własny rachunek. Jest wszakże jeden warunek: wcześniej powinien dokonać wszelkich niezbędnych czynności związanych z podjęciem własnej działalności gospodarczej. Posługując się przykładem, niemożliwe więc jest, aby żona zmarłego męża po prostu poszła do urzędu i oznajmiła, że od teraz ona będzie prowadziła po nim biznes.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • fyu(2015-11-01 21:30) Zgłoś naruszenie 00

    No pewnie. Po co ułatwiać ludziom życie. Lepiej niech od nowa zajmą się wypełnianiem formularzy i lataniem po urzędach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane