statystyki

Firma umiera wraz z jej właścicielem

autor: Patryk Słowik31.10.2015, 15:00
Firma przyjazna MSP na start

Resort finansów wyjaśnia, że spadkobierca może kontynuować działalność gospodarczą spadkodawcy na własny rachunek.źródło: Materiały Prasowe

Jeden z najczęstszych problemów spadkobierców dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej, którą prowadził spadkodawca. Chodzi przede wszystkim o zasady sukcesji podatkowej. Mówiąc najprościej, spadkobiercy zastanawiają się, czy mogą kontynuować prowadzenie biznesu po zmarłym, w tym między innymi odliczać VAT, korzystać z przyznanych mu koncesji etc.

Ministerstwo Finansów w ostatnich tygodniach jednak rozwiało wątpliwości: firma zmarłego umiera wraz z nim. Ustaje byt podatkowy osoby fizycznej a NIP wygasa zgodnie z postanowieniami art. 12 ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1314 ze zm.).

Resort finansów wyjaśnia, że spadkobierca może kontynuować działalność gospodarczą spadkodawcy na własny rachunek. Jest wszakże jeden warunek: wcześniej powinien dokonać wszelkich niezbędnych czynności związanych z podjęciem własnej działalności gospodarczej. Posługując się przykładem, niemożliwe więc jest, aby żona zmarłego męża po prostu poszła do urzędu i oznajmiła, że od teraz ona będzie prowadziła po nim biznes.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • fyu(2015-11-01 21:30) Zgłoś naruszenie 00

    No pewnie. Po co ułatwiać ludziom życie. Lepiej niech od nowa zajmą się wypełnianiem formularzy i lataniem po urzędach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane