statystyki

Nowy podatek: Zamiast od aktywów zapłacimy od transakcji

autor: Mariusz Szulc29.10.2015, 07:29; Aktualizacja: 29.10.2015, 08:38
Podatnikami mają być instytucje, u których przynajmniej połowa obrotu pochodzi z transakcji finansowych

Podatnikami mają być instytucje, u których przynajmniej połowa obrotu pochodzi z transakcji finansowychźródło: ShutterStock

Nowa danina od transakcji finansowych ma już w 2016 r. przynieść 1,7 mld zł dodatkowych wpływów – szacuje PiS. Przyznaje jednak, że równolegle mogą spaść wpływy z CIT.

Podatek jeszcze nie został wprowadzony, a już budzi obawy instytucji finansowych. Wskazują one na niebezpieczeństwo odpływu kapitału na inne rynki oraz przerzucenia kosztów jego wprowadzenia na klientów.

Obecna propozycja różni się od zaproponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość w 2011 r. Wtedy danina miała objąć aktywa instytucji finansowych (banków, towarzystw ubezpieczeń i reasekuracji oraz funduszy inwestycyjnych). Stawka miała wynosić 0,39 proc. aktywów. Sejm odrzucił jednak ten pomysł, ale PiS z niego nie zrezygnował. Z nowego projektu wynika, że będzie to podatek od transakcji finansowych, a nie rodzaj daniny majątkowej.

Podatnikami mają być instytucje, u których przynajmniej połowa obrotu pochodzi z transakcji finansowych. Zapłacą podatek nie tylko, jeśli działają we własnym imieniu, ale także w imieniu i na rzecz podmiotu trzeciego mającego siedzibę za granicą.

Nie byłoby daniny, jeśli od transakcji byłby podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Stawka miałaby się różnić w zależności od rodzaju transakcji. Co do zasady byłoby to 0,14 proc. jej wartości, z tym że niżej opodatkowane byłyby transakcje na instrumentach pochodnych (0,07 proc.).


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane