statystyki

Nowy podatek: Zamiast od aktywów zapłacimy od transakcji

autor: Mariusz Szulc29.10.2015, 07:29; Aktualizacja: 29.10.2015, 08:38
Podatnikami mają być instytucje, u których przynajmniej połowa obrotu pochodzi z transakcji finansowych

Podatnikami mają być instytucje, u których przynajmniej połowa obrotu pochodzi z transakcji finansowychźródło: ShutterStock

Nowa danina od transakcji finansowych ma już w 2016 r. przynieść 1,7 mld zł dodatkowych wpływów – szacuje PiS. Przyznaje jednak, że równolegle mogą spaść wpływy z CIT.

Podatek jeszcze nie został wprowadzony, a już budzi obawy instytucji finansowych. Wskazują one na niebezpieczeństwo odpływu kapitału na inne rynki oraz przerzucenia kosztów jego wprowadzenia na klientów.

Obecna propozycja różni się od zaproponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość w 2011 r. Wtedy danina miała objąć aktywa instytucji finansowych (banków, towarzystw ubezpieczeń i reasekuracji oraz funduszy inwestycyjnych). Stawka miała wynosić 0,39 proc. aktywów. Sejm odrzucił jednak ten pomysł, ale PiS z niego nie zrezygnował. Z nowego projektu wynika, że będzie to podatek od transakcji finansowych, a nie rodzaj daniny majątkowej.

Podatnikami mają być instytucje, u których przynajmniej połowa obrotu pochodzi z transakcji finansowych. Zapłacą podatek nie tylko, jeśli działają we własnym imieniu, ale także w imieniu i na rzecz podmiotu trzeciego mającego siedzibę za granicą.

Nie byłoby daniny, jeśli od transakcji byłby podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Stawka miałaby się różnić w zależności od rodzaju transakcji. Co do zasady byłoby to 0,14 proc. jej wartości, z tym że niżej opodatkowane byłyby transakcje na instrumentach pochodnych (0,07 proc.).


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane