Trybunał Konstytucyjny: Kwota wolna od podatku niezgodna z konstytucją

28.10.2015, 10:47; Aktualizacja: 28.10.2015, 13:20
podatki pieniądze

Według Ministerstwa Finansów system podatkowy nie jest najlepszym narzędziem służącym zwalczaniu ubóstwaźródło: ShutterStock

Przepisy - według TK - są niezgodne z konstytucją w zakresie w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Polak potrafi(2016-11-30 12:19) Zgłoś naruszenie 10

    Wyrok TK dotyczy podniesienia kwoty wolnej dla wszystkich podatników. Pis jak zwykle podzielił Polaków na lepszych, gorszych i posłów, którzy mają najwyższą kwotę wolną. To jest niewykonanie wyroku TK i podatków można wcale nie płacić podatku tylko trzeba z tą sprawą iść do sądu. Ale ja to zrobię!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Mara(2015-11-03 09:33) Zgłoś naruszenie 37

    Tak ważne rzeczy wychodzą teraz po "obaleniu" POprzedniej panującej grupy. Przez 8 lat robili wszystko aby żyło się lepiej IM SAMYM a nie polskim obywatelom. Teraz zostawili z tym całym narobionym bagnem - PiS.

    Odpowiedz
  • Święty Mikołaj(2015-10-30 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety wyrok trybunału udowodnił starą i sprawdzoną tezę, że gdy typowy prawnik bierze się za podatki/ekonomię, to kończy się to tragedią.
    Kwota wolna w takiej czy innej postaci obowiązuje od 20 lat, więc obwinianie o to, że istnieje PO, PiS, SLD, PSL nie ma specjalnego sensu. Fakt, że jest za niski.

    Teraz sam podatek dochodowy.
    Rodzina z niskimi dochodami mająca przynajmniej 1 dziecko zapłaci 0 zł podatku (zwrot wszystkiego co było wpłacone) i do tego dostanie zwrot części składek ZUS (jeśli były przez nią lub pracodawcę opłacane). Dla ludzi biednych podatek dochodowy to nie problem, skoro już dziś płacą zero... Co innego składki ZUS i NFZ, które razem są o wiele wyższe niż 18%, i płaci się je nawet od dochodu rocznego 10 PLN.
    Jednym słowem na samym podwyższeniu progów niektórzy biedni zbyt mocno nie skorzystają, a takie rozwiązanie będzie sporo kosztować - po podwyższeniu progu wolnego, dochody budżetu z PIT spadną o kilkanaście mld zł rocznie, proporcjonalnie stracą też samorządy.

    Pytanie, co wybierze obecna większość parlamentarna:
    1. Nie zrobi nic, roczny deficyt i ogólne zadłużenie będą nadal szybko wzrastać.
    2. Podwyższy podatki, a dodatkowo ministerstwo finansów wyśle urzędników skarbowych na "rajdy" po średnich (na duże o korporacjach nie wspominając są za słabi) firmach, z nakazem by z pustymi rękami nie wracali.
    3. Obetnie socjalne wydatki budżetu o te 20 mld, zrekompensuje samorządom spadek wpływów.
    4. Wariant rosyjski, czyli parlament dopasuje definicję oraz wysokość minimum socjalnego do obecnego progu.

    Rozwiązanie 3 wydaje się najlepsze, na 4 też bym nie narzekał, niestety spodziewam się połączenia 1 z 2.

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-10-29 06:36) Zgłoś naruszenie 30

    Obywatel, który pobrał świadczenie nienależne musi je zwrócić.A Państwo nie??

    Odpowiedz
  • Maria(2015-10-28 22:59) Zgłoś naruszenie 20

    zostawią teraz PIS z tym całym bałaganem...a co nich się martwią.

    Odpowiedz
  • ja(2015-10-28 22:56) Zgłoś naruszenie 30

    to znaczy ,że nas rąbali na podatku co roku ok, 800 zł ,bo kwota należna winna być 7.608 ,a oni nam odliczali tylko 3.089.Czyli musieliśmy zapłacić podatek od ponad 4 tyś więcej.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-10-28 16:20) Zgłoś naruszenie 00

    Tzw. trybunał konstytucyjny - jak Marek Jurek niejaki - wybudza się ze śpiączki cyklicznie-okresowo .
    I "zajmuje stanowisko" .
    Jako ostatni - po każdym dziecku i każdym głupim .
    No , chyba , że jest przeciw . Znaczy się , nie przeciw mafii .

    Odpowiedz
  • Jola(2015-10-28 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Podstawa opodatkowania - kwota. zł. 3.060,- Mam pobierany podatek w kwocie zł. 267,- To jeśli podniosą wolną kwotę od podatku, to nie będę płacić podatku ? Czy może mi ktoś wytłumaczyć.

    Odpowiedz
  • zegarmistrz.(2015-10-28 15:27) Zgłoś naruszenie 20

    Czy panowie sędziowie wypowiedza się Kto z Rządu Kopacz za to beknie przed TS?

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-10-28 15:26) Zgłoś naruszenie 21

    A Najtragiczniejsze jest to że POltyczni sędziowie Trybunałku są dyspozycyjni i nieuczciwi.
    Odebrali prawa do emerytalnego wieku nawet osobom zatrudnionym od 15 roku zycia.
    Taki świat ,taka POlska -czy wyrok był opublikowany przed wyborami ?

    Odpowiedz
  • polka(2015-10-28 12:46) Zgłoś naruszenie 10

    całe to państwo jest niezgodne z konstytucją

    Odpowiedz
  • absdf(2015-10-28 12:12) Zgłoś naruszenie 10

    a najtragiczniejsze jest to, że ośmiorniczkowe darmozjady z PO broniły tek niskiej kwoty przed trybunałem.

    Odpowiedz
  • wujek(2015-10-28 12:11) Zgłoś naruszenie 41

    Po 8 latach to wywnioskowali..i wyrok dopiero po wyborach ?...Wyrok Trybunału Konstytucyjnego: "kwota wolna" poniżej minimum egzystencji niezgodna z Konstytucją RP i podatek nie może prowadzić do ubóstwa, do nędzy, człowieka...8 lat Platforma Obywatelska okradała Polaków.

    Odpowiedz