statystyki

Samorządowy teatr wyda paragon za cudzy spektakl

autor: Agnieszka Pokojska28.10.2015, 07:25; Aktualizacja: 28.10.2015, 09:23

Można rejestrować na własnej kasie sprzedaż biletów na imprezy organizowane przez zewnętrzną firmę – potwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Z pytaniem wystąpił teatr samorządowy, który będzie wynajmował powierzchnie na imprezy artystyczne organizowane przez zewnętrzną agencję. Zamierza też sprzedawać bilety na te spektakle na podstawie zwartej umowy. Teatr chciał się więc upewnić, czy powinien rejestrować sprzedaż biletów na własnej kasie fiskalnej, skoro to agencja będzie musiała rozliczyć podatek od towarów i usług.

Ponadto zastanawiał się, jak ma postąpić w sytuacji, gdy będzie musiał wystawić fakturę za takie bilety – a mianowicie czy ma wymienić w niej agencję jako sprzedawcę, a siebie wyłącznie jako wystawcę faktury. Dyrektor IS w Łodzi uznał stanowisko teatru za prawidłowe. Zwrócił przy tym uwagę, że podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kasy fiskalnej są zobowiązani, co do zasady, stosować to urządzenie wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży. Przy czym art. 111 ust. 3b ustawy o VAT ustanawia jeden wyjątek od tej zasady. Przepis ten bowiem umożliwia rejestrowanie sprzedaży prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników, bez prawa do używania należących do nich kas – wyjaśnił organ.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane