Kiedy darowiznę trzeba zgłosić fiskusowi

autor: Piotr Pieńkosz27.10.2015, 16:00
Obdarowany nie musi nic robić, jeśli wartość darowizny nie przekracza określonych progów kwotowych.

Obdarowany nie musi nic robić, jeśli wartość darowizny nie przekracza określonych progów kwotowych.źródło: ShutterStock

Chcę przekazać swojej pełnoletniej, ale jeszcze niepracującej córce darowiznę w wysokości 16 tys. zł na start w dorosłe życie. Wcześniej nigdy tego nie robiłam, dlatego zastanawiam się, w jaki sposób powinnam dać jej pieniądze, by pozostać w zgodzie z przepisami i by było to dla nas obu najkorzystniejsze podatkowo – z ręki do ręki czy na konto, jednorazowo czy w transzach. Czy muszę zgłosić taką kwotę do urzędu skarbowego i – najważniejsze – czy zapłacę od darowizny podatek – pyta pani Małgorzata.

Co do zasady darowizny podlegają opodatkowaniu, z tym że przepisy okazują się bardzo korzystne, jeśli majątek darują sobie osoby bliskie. Przede wszystkim trzeba jednak zadbać o dopełnienie wszelkich formalności. Wówczas osoba obdarowana może się cieszyć zalegalizowanym darem i uniknąć konieczności zapłaty w przyszłości karnych stawek podatku z tytułu nieujawnionych źródeł przychodu, jeśli po upływie kilku lat nie będzie potrafiła wykazać, skąd ma określony składnik swojego majątku.

Istotne jest to, że wszelkie obowiązki związane z opodatkowaniem darowizn obciążają osobę obdarowywaną i to ona ponosi negatywne konsekwencje, gdy nie uczyni zadość obowiązującym przepisom. Zatem to ona powinna znać regulacje prawa podatkowego i ich zastosowanie w zależności od stanu faktycznego.

Obdarowany nie musi nic robić, jeśli wartość darowizny nie przekracza określonych progów kwotowych. Chodzi o to, że przepisy wyznaczają pewne przypadki, gdy nie tylko nie ma obowiązku zapłaty daniny od darowizny, ale nie trzeba nawet zgłaszać do fiskusa ich otrzymania. W pierwszej grupie podatkowej, a więc, gdy nabywcą jest rodzic, dziadek, pradziadek, dziecko, ojczym, macocha, rodzeństwo, teść, zięć lub synowa darczyńcy, opodatkowaniu nie podlega kwota do 9637 zł w skali pięciu lat.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane