statystyki

Jak należy prowadzić firmę? Potrzebny i księgowy, i doradca podatkowy

autor: Łukasz Zalewski26.10.2015, 19:00
wizytówka, biznes

wizytówka, biznesźródło: ShutterStock

Pan Stefan założył działalność gospodarczą związaną z tworzeniem stron internetowych. W przyszłym roku, jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, chce rozszerzyć ją również na programy dedykowane dla firm. Spodziewa się wysokich zysków z tej działalności. Ponieważ jest to branża narażona na kontrole fiskusa, potrzebuje opinii eksperta dotyczącej rozliczeń i prawdopodobnie interpretacji podatkowych, zwłaszcza odnośnie do rozliczeń usług świadczonych dla firm za granicą. Nie wyklucza również sporu sądowego, w razie gdyby interpretacja była niekorzystna. – Kto pomoże w księgowości, a kto może zająć się opiniami i interpretacjami – pyta pan Stefan.

Księgowością w firmie może zająć się: własny księgowy, zatrudniony w firmie, biuro rachunkowe, a nawet osoba, która nie posiada formalnych uprawnień. Z kolei opinie dotyczące konkretnych rozliczeń i sytuacji może sporządzić doradca podatkowy, radca prawny lub adwokat. Ci eksperci mają też uprawnienia do pomocy w napisaniu wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, sporu przed organem podatkowym oraz reprezentowania w sądach administracyjnych.

Pan Stefan musi sam podjąć decyzję, z czyich usług i w jakim zakresie skorzysta, ale powinien wiedzieć, z czym wiąże się wybór tego, a nie innego specjalisty.

Zacznijmy od rozliczeń księgowych. Obecnie każdy może zajmować się księgowością podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Nie ma już certyfikatu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, które wydawało Ministerstwo Finansów. Część księgowych, którzy uzyskali certyfikat przed tzw. deregulacją zawodów księgowego i doradcy podatkowego (10 sierpnia 2014 r.), może powoływać się jednak na posiadanie formalnych uprawnień. Podobnie jest w biurach rachunkowych. Księgowi mogą też legitymować się innymi certyfikatami, np. wydawanymi przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Niewątpliwą zaletą posiadania certyfikatów jest to, że ich wiedza została w jakiś sposób zweryfikowana. Dla podatnika takiego jak pan Stefan jest to informacja, że księgowy ma kompetencje do prowadzenia jego rozliczeń księgowo-podatkowych. W zależności od formy opodatkowania może poprowadzić np. księgę przychodów i rozchodów lub też ewidencję VAT, a ponadto sporządzać i składać deklaracje na podatek dochodowy i VAT oraz inne formularze, np. do celów podatku od nieruchomości.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane