Pan Stefan założył działalność gospodarczą związaną z tworzeniem stron internetowych. W przyszłym roku, jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, chce rozszerzyć ją również na programy dedykowane dla firm. Spodziewa się wysokich zysków z tej działalności. Ponieważ jest to branża narażona na kontrole fiskusa, potrzebuje opinii eksperta dotyczącej rozliczeń i prawdopodobnie interpretacji podatkowych, zwłaszcza odnośnie do rozliczeń usług świadczonych dla firm za granicą. Nie wyklucza również sporu sądowego, w razie gdyby interpretacja była niekorzystna. – Kto pomoże w księgowości, a kto może zająć się opiniami i interpretacjami – pyta pan Stefan.
Księgowością w firmie może zająć się: własny księgowy, zatrudniony w firmie, biuro rachunkowe, a nawet osoba, która nie posiada formalnych uprawnień. Z kolei opinie dotyczące konkretnych rozliczeń i sytuacji może sporządzić doradca podatkowy, radca prawny lub adwokat. Ci eksperci mają też uprawnienia do pomocy w napisaniu wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, sporu przed organem podatkowym oraz reprezentowania w sądach administracyjnych.
Pan Stefan musi sam podjąć decyzję, z czyich usług i w jakim zakresie skorzysta, ale powinien wiedzieć, z czym wiąże się wybór tego, a nie innego specjalisty.