statystyki

Prowizja dla agentów odliczana już w momencie wypłaty

autor: Katarzyna Bajak19.10.2015, 07:40; Aktualizacja: 19.10.2015, 10:31
pieniądze-złoty-waluty

Choć podatnicy mają obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej, to jednak o uznaniu wydatków za koszty uzyskania przychodów decydują przepisy podatkowe, a nie ustawy o rachunkowościźródło: ShutterStock

Zasady rachunkowości nie decydują o momencie poniesieniu kosztów dla celów podatkowych – orzekł WSA w Warszawie. Przyznał zarazem, że ma świadomość niejednolitej linii orzeczniczej w tej kwestii.

Sprawa dotyczyła spółki, która zawierała umowy agencyjne z partnerami handlowymi. Spór z fiskusem toczył się o to, w którym momencie wypłacona agentom prowizja za pozyskanie klientów będzie kosztem podatkowym dla spółki.

Nie było wątpliwości co do tego, że jest to koszt pośredni, a ten – zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT – powinien być potrącony w dacie poniesienia. Problem polega na tym, że zgodnie z art. 15 ust. 4e za dzień poniesienia uważa się ten, „na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano)” na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) lub innego dowodu.

Spółka uważała, że może odliczać prowizję już w dacie wypłaty. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził jednak, że zgodnie z literalnym brzmieniem art. 15 ust. 4e ustawy o CIT jest to możliwe dopiero w tym momencie, w którym firma uzna go za koszt w ujęciu bilansowym. Ustawodawca wyraźnie bowiem uzależnia moment, w którym wydatek staje się kosztem podatkowym od ujęcia go w księgach zgodnie z przepisami o rachunkowości i to one przesądzają o dacie poniesienia kosztów uzyskania przychodów – stwierdził dyrektor warszawskiej izby (interpretacja nr IPPB5/423-633/14-2/MK).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane