statystyki

Prowizja dla agentów odliczana już w momencie wypłaty

autor: Katarzyna Bajak19.10.2015, 07:40; Aktualizacja: 19.10.2015, 10:31
pieniądze-złoty-waluty

Choć podatnicy mają obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej, to jednak o uznaniu wydatków za koszty uzyskania przychodów decydują przepisy podatkowe, a nie ustawy o rachunkowościźródło: ShutterStock

Zasady rachunkowości nie decydują o momencie poniesieniu kosztów dla celów podatkowych – orzekł WSA w Warszawie. Przyznał zarazem, że ma świadomość niejednolitej linii orzeczniczej w tej kwestii.

Sprawa dotyczyła spółki, która zawierała umowy agencyjne z partnerami handlowymi. Spór z fiskusem toczył się o to, w którym momencie wypłacona agentom prowizja za pozyskanie klientów będzie kosztem podatkowym dla spółki.

Nie było wątpliwości co do tego, że jest to koszt pośredni, a ten – zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT – powinien być potrącony w dacie poniesienia. Problem polega na tym, że zgodnie z art. 15 ust. 4e za dzień poniesienia uważa się ten, „na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano)” na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) lub innego dowodu.

Spółka uważała, że może odliczać prowizję już w dacie wypłaty. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził jednak, że zgodnie z literalnym brzmieniem art. 15 ust. 4e ustawy o CIT jest to możliwe dopiero w tym momencie, w którym firma uzna go za koszt w ujęciu bilansowym. Ustawodawca wyraźnie bowiem uzależnia moment, w którym wydatek staje się kosztem podatkowym od ujęcia go w księgach zgodnie z przepisami o rachunkowości i to one przesądzają o dacie poniesienia kosztów uzyskania przychodów – stwierdził dyrektor warszawskiej izby (interpretacja nr IPPB5/423-633/14-2/MK).


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane