statystyki

VAT: Uchwała NSA otwiera firmom ukraińskim drogę do odzyskania podatku

autor: Łukasz Zalewski13.10.2015, 07:24; Aktualizacja: 13.10.2015, 08:57
hrywna-hrywny-waluta-Ukraina

Urząd skarbowy odmówił, bo firmy spoza UE obowiązywały specjalne procedury.źródło: Bloomberg

Podmioty z siedzibą spoza UE, np. na Ukrainie, mogły domagać się zwrotu VAT na specjalnych warunkach określonych w rozporządzeniu ministra finansów, nawet jeśli zarejestrowały się w Polsce – wynika z wczorajszej uchwały NSA.

Dotyczyła ona stanu prawnego obowiązującego od 1 stycznia 2010 r. do 31 marca 2011 r. i rozstrzygnęła spory wielu ukraińskich firm transportowych z polskim fiskusem.Została ona wydana na kanwie sprawy dotyczącej firmy transportowej z Ukrainy, która w tamtym czasie była zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT i świadczyła usługę tranzytu przez nasz kraj na rzecz innych podmiotów zagranicznych. Nie wykonywała na terenie Polski czynności opodatkowanych VAT, bo od 2010 r. zmieniły się przepisy dotyczące miejsca świadczenia usług transportowych. Wcześniej takie usługi świadczone przez przedsiębiorstwa zagraniczne były opodatkowane w Polsce (firma musiała w rozliczeniu brać pod uwagę przejechane tu odległości). Od 2010 r. miejscem świadczenia jest kraj, w którym znajduje się siedziba usługobiorcy.

Mimo tej zmiany firma z Ukrainy składała deklaracje VAT-7 i wykazywała w nich nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, a ponieważ nie miała czynności opodatkowanych, to wykazywała jedynie podatek naliczony (np. od paliwa zakupionego w Polsce). Zażądała jego zwrotu. Twierdziła, że należy jej się on na ogólnych zasadach (art. 86 i 86 ustawy o VAT). Była bowiem zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Urząd skarbowy odmówił, bo firmy spoza UE obowiązywały specjalne procedury. Regulował je art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT oraz rozporządzenie ministra finansów z 24 grudnia 2009 r. (Dz.U. nr 224, poz. 1801 ze zm.). Wynikał z nich jeden podstawowy warunek – brak rejestracji na terenie kraju.

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy firmom ukraińskim przysługiwało prawo do odliczenia VAT (i możliwość zwrotu) na takich samych zasadach, jak polskim firmom, czy na zasadach specjalnych. W pierwszym wypadku rejestracja dla celów VAT byłaby wymagana, w drugim przeciwnie – wykluczałaby wręcz możliwość odzyskania podatku.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane