statystyki

By korzystać z karty podatkowej, trzeba spełnić surowe warunki

autor: Mariusz Szulc12.10.2015, 19:00
Podatnik, aby rozliczać się w formie karty podatkowej, musi złożyć do urzędu skarbowego stosowny wniosek.

Podatnik, aby rozliczać się w formie karty podatkowej, musi złożyć do urzędu skarbowego stosowny wniosek.źródło: ShutterStock

Pani Joanna prowadzi działalność gospodarczą jako higienistka. Od niedawna świadczy swoje usługi także w szkole, gdzie nadzoruje stan zdrowia uczniów i warunki sanitarne w placówce. Od swoich zarobków chciałaby opłacać uproszczony PIT w formie karty podatkowej. Znajoma księgowa poinformowała ją jednak, że nie będzie miała prawa do takiej preferencji. Teraz pani Joanna zastanawia się, czy to prawda, a jeśli tak, to dlaczego.

Tak, księgowa ma w tym przypadku rację. Z preferencji w podobnym zakresie mogliby korzystać np. przedstawiciele wolnych zawodów świadczący usługi ochrony zdrowia ludzkiego. Czym są wolne zawody w kontekście karty podatkowej, zdefiniowano w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Chodzi m.in. o lekarzy, stomatologów, weterynarzy, ale nie higienistki.

Podobnej sytuacji dotyczyła m.in. interpretacja Ministra Finansów z 14 lipca 2015 r. (nr DD9.8220.2.125.2015.JQP). Tu także chodziło o prowadzącą działalność gospodarczą higienistkę, której usługi w gabinetach szkolnych finansował Narodowy Fundusz Zdrowia. Kobieta sądziła, że ma prawo do karty podatkowej, skoro spełnia wszystkie warunki określone w art. 23 i 25 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Argumentowała, że wykonuje wolny zawód, swoje usługi świadczy osobiście i nie zatrudnia żadnych pracowników. Początkowo dyrektor poznańskiej izby skarbowej przyznał jej rację, ale ostatecznie dokument ten uchylił minister finansów. Powołał się właśnie na definicję wolnego zawodu z art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy. Kobieta nie ma więc prawa opłacać karty podatkowej. Pozostaje pytanie, co i dlaczego utraciła w ten sposób pani Joanna.

Korzystne preferencje


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane