Orzeczenie
Spółka, która oferuje funduszom inwestycyjnym usługi audytowe, nie skorzysta ze zwolnienia w VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Zgodnie z polskimi i unijnymi uregulowaniami usługi zarządzania funduszami są zwolnione z podatku (art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy o VAT w zw. z art. 15 ust. 1 lit. g dyrektywy o VAT). Spór toczył się o to, co rozumieć pod pojęciem zarządzania funduszem inwestycyjnym, bo definicja z ustawy o VAT została uchylona w 2013 r. ze względu na zawężający charakter polskiego zwolnienia.
Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE (w szczególności z wyroku o sygn. akt C-169/04) wynika, że pojęcie zarządzania funduszem obejmuje – oprócz decyzji stricte zarządczych – także usługi w zakresie administracyjnego zarządzania i prowadzenia rachunkowości funduszy świadczone przez podmiot zarządzający będący osobą trzecią. Warunkiem jest, że tworzą one odrębną całość oraz są specyficzne i istotne dla zarządzania tymi funduszami.
Spółka, której sprawę rozpatrywał NSA, uważała, że w świetle wyroku TSUE jej usługi mieszczą się w pojęciu zarządzania. Argumentowała, że ich celem jest kontrola prawidłowości prowadzenia ksiąg rachunkowych, a tej nie można utożsamiać z niczym innym jak tylko z zarządzaniem.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uważał inaczej. Zauważył, że spółka świadczy usługi badania post factum, których nie można uznać za zarządzanie. Podkreślił, że zgodnie z wyrokiem TSUE czynności administracyjne związane z zarządzaniem funduszem inwestycyjnym mogą być zwolnione z VAT tylko wtedy, gdy są specyficzne dla zarządzania funduszem. Zaś z usług świadczonych przez spółkę korzysta wiele podmiotów: inwestorzy, akcjonariusze, opinia publiczna itp. Uznał więc, że spółka powinna opodatkować je 23-proc. VAT.
Spółka przegrała też przed WSA w Warszawie. Powołał się on na inny wyrok TSUE (sygn. akt C-275/11), z którego wynika, że pod pojęciem zarządzania specjalnym funduszem inwestycyjnym należy rozumieć nie tylko zarządzanie inwestycjami, lecz także usługi administracyjne i rachunkowe. Tyle tylko że wymienia wśród nich: obliczanie kwoty dochodów i ceny jednostek uczestnictwa lub udziałów funduszu, wycenę aktywów, rachunkowość, przygotowywanie deklaracji w celu podziału dochodów, dostarczanie informacji i dokumentacji na temat rachunków okresowych i deklaracji podatkowych, statystyk i VAT, a także opracowywanie prognoz przychodów.
– Spółka takich usług nie świadczy. Bada prawidłowość sprawozdań finansowych sporządzonych już przez fundusze inwestycyjne lub działające na ich rzecz inne jednostki – stwierdził WSA.
Wyrok potwierdził NSA, zwracając uwagę, że w 2009 r. Rada UE podjęła prace nad rozporządzeniem wykonawczym do dyrektywy o VAT, które miało porządkować orzecznictwo TSUE w sprawie zarządzania funduszami, ale do dziś nie weszło ono w życie. Wynika z niego, że audyt zewnętrzny nie mieści się w pojęciu zarządzania. ©?
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 9 października 2015 r., sygn. akt I FSK 1119/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia