1 października ruszyła, zorganizowana przez Ministerstwo finansów, Narodowa Loteria Paragonowa. Zarejestrowano już ponad milion paragonów.

Akcja edukacyjna, zorganizowana przez Ministerstwo Finansów, zachęca do wydawania i zachowywania paragonów fiskalnych. Poza tym ma ona uświadomić Polakom, że mogą być uczestnikami uczciwego obrotu gospodarczego.

W loterii paragonowej uczestnicy mogą wygrać: samochody, laptopy i ipady. Aby wziąć w niej udział, wystarczy mieć ukończone 18 lat i paragon fiskalny na minimum 10 zł, który należy zarejestrować na stronie loterii.

„Mamy już 1.060.600 zarejestrowanych paragonów fiskalnych. Cieszymy się, że nasz nowatorski projekt spotyka się z tak dużym zainteresowaniem. Narodowa Loteria Paragonowa łączy zabawę i promowanie obywatelskich postaw w życiu gospodarczym, wspiera uczciwa konkurencję między przedsiębiorcami – na czym korzysta każdy z nas " – powiedziała wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna.

Podobną loterię paragonową przeprowadzono na Słowacji. Przyniosła ona tam zysk dodatkowych wpływów do budżetu w wysokości 210 milionów euro osiągniętych w ciągu dwóch miesięcy.

Podczas loterii na Słowacji wystarczy kupić towar za kwotę minimum 1 EUR i zarejestrować paragon poprzez internet, sms lub w sieci prowadzącej zakłady liczbowe i gry Tipos. Można wygrać nagrody od 10 tys. do 100 EUR. Losowanie odbywa się tam co dwa tygodnie.

Dzięki loterii paragonowej odkryto, ze dużo firm oszukuje na podatkach, a jeden ze sklepów znanej niemieckiej sieci dyskontowej z odzieżą KIK został nawet zamknięty.
Po sukcesie loterii rząd Słowacji zapowiedział obniżkę podatków CIT i VAT o jeden punkt procentowy, które teraz wynoszą odpowiednio CIT 23% i VAT 20%

źródło: www.mf.gov.pl