Dodano, że celem nowelizacji jest również uszczelnienie systemu poboru podatków. Mają temu służyć przede wszystkim zmiany regulacji dotyczących informacji podatkowych, zobowiązań podatkowych i kontroli podatkowej.
W komunikacie zaznaczono, że nowelizacja dostosowuje prawo do wskazania Trybunału Konstytucyjnego z października 2014 r. w zakresie odpowiedniego unormowania sposobu komunikowania na żądanie wnioskodawcy o wydaniu na jego wniosek interpretacji indywidualnej oraz o zawartej w niej ocenie jego stanowiska albo o innym sposobie rozstrzygnięcia sprawy.
"Ze względu na to, że aktualne rozwiązania prawne w zakresie pełnomocnictwa, bazujące na pochodzących z lat sześćdziesiątych XIX wieku regulacjach kodeksu postępowania administracyjnego, zdecydowanie nie przystają do obecnego otoczenia prawnego, ustawa na nowo określa instytucję pełnomocnictwa procesowego, dzieląc pełnomocnictwo na pełnomocnictwo ogólne, szczególne i do doręczeń oraz przewidując wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej do składania pełnomocnictw" - napisano.
Wskazano, że nowelizacja wprowadza zmiany w 14 aktach prawnych m.in. w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji; ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników; ustawie o kontroli skarbowej; ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników; ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmieniony został też kodeks karny skarbowy, ustawa o podatku od towarów i usług, ustawa o opłacie skarbowej i o podatku akcyzowym. Kancelaria poinformowała, że nowelizacja innych ustaw - poza Ordynacją podatkową - ma przede wszystkim charakter dostosowawczy.
Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r., z kilkoma wyjątkami. Przepisy dotyczące automatycznej wymiany informacji podatkowych pomiędzy Polską a państwami członkowskimi Unii Europejskiej wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Regulacje normujące instytucję pełnomocnictwa ogólnego oraz zmian przewidujących pozyskanie ujednoliconej formy elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych mają wejść w życie 1 lipca 2016 r., a przepisy dotyczące Rejestru Zastawów Skarbowych mają vacatio legis do 1 stycznia 2017 r.