O interpretację indywidualną może wystąpić nie tylko podatkowa grupa kapitałowa (PGK) reprezentowana przez podmiot w niej dominujący, lecz także każda z tworzących ją firm – orzekł NSA.
O interpretację indywidualną może wystąpić nie tylko podatkowa grupa kapitałowa (PGK) reprezentowana przez podmiot w niej dominujący, lecz także każda z tworzących ją firm – orzekł NSA.
Sprawa dotyczyła firmy zależnej, która z kilkoma innymi powiązanymi z nią przedsiębiorstwami i podmiotem dominującym utworzyła PGK. Umowa została zawarta w formie aktu notarialnego na trzy lata. Spółka dominująca złożyła dokument w urzędzie skarbowym i zobowiązała się do reprezentowania PGK we wszystkich sprawach podatkowych zgodnie z art. 1a ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT.
Firma zależna spodziewała się, że przez czas trwania umowy będzie otrzymywać darowizny od innych członków PGK – w formie pieniężnej lub w postaci wierzytelności. I że sama również będzie dokonywać darowizn.
Zapytała dyrektora izby skarbowej, czy będzie mogła rozpoznawać odpowiednio przychody i koszty podatkowe. Podkreślała, że wprawdzie rozliczenia w ramach PGK powinny być dla grupy neutralne, ale nie zmienia to tego, że jej członkowie powinni odpowiednio rozpoznawać po swojej stronie przychody i koszty.
Dyrektor izby nie odniósł się do sprawy. Uznał, że o interpretację powinna wystąpić nie firma zależna, ale cała PGK reprezentowana przez spółkę dominującą.
W skardze do WSA w Rzeszowie firma zależna powołała się na art. 7a ustawy o CIT i przypomniała, że mimo przystąpienia do PGK i utraty statusu podatnika, nadal ma ona obowiązek ustalać własny dochód. Przepis mówi, że dochód całej PGK ustala się jako sumę dochodu osiągniętego przez wszystkich jej członków. Dyrektor izby powinien więc odpowiedzieć na jej pytania.
WSA zgodził się z fiskusem. Potwierdził, że interpretację uzyskać może tylko sama PGK reprezentowana przez podmiot dominujący.
Inaczej jednak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sędzia Jan Rudowski przyznał, że firma mimo przystąpienia do podatkowej grupy kapitałowej nadal ma obowiązek ustalać własny dochód do opodatkowania. To natomiast sprawia, że jest ona podmiotem zainteresowanym w uzyskaniu interpretacji. – Dyrektor izby musi ją więc wydać – podsumował sędzia. ©?
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 30 września 2015 r., sygn. akt II FSK 1979/13.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama