Strata na działalności statutowej nie może obniżać dochodu podlegającego opodatkowaniu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.



Spór dotyczył wykładni art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy o CIT. Zgodnie z nim wolne od podatku dochodowego są dochody podatników, których celem statutowym jest między innymi działalność w zakresie ochrony zdrowia.
Chodziło o jeden z łódzkich szpitali. Wydał on prawie 1,4 mln zł na cele niezwiązane bezpośrednio z realizacją zadań statutowych. Były to wydatki na PFRON, koszty egzekucyjne, renty, kary umowne na rzecz NFZ, opłaty sankcyjne na rzecz państwowego inspektora sanitarnego. Od dochodów wydatkowanych w części niestatutowej szpital płacił CIT.
Natomiast na działalności statutowej szpital poniósł stratę. Postanowił odliczyć ją od dochodu podlegającego opodatkowaniu. Dzięki temu nie musiałby płacić podatku dochodowego.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał jednak, że szpital nie może dokonać takiego potrącenia. Wyjaśnił, że zwolniona z podatku jest tylko ta część dochodów, którą wydatkowano na cele statutowe. Pozostała jest objęta CIT. Skoro więc strata na działalności statutowej jest neutralna podatkowo, to nie może pomniejszyć dochodu podlegającego opodatkowaniu – stwierdził dyrektor.
Tak samo orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Orzekł, że przychody i koszty z tytułu działalności statutowej nie mają znaczenia przy ustalaniu straty podatkowej, bo dochody z tej działalności są zwolnione z podatku.
Wyrok ten utrzymał w mocy NSA. Sędzia Bogdan Lubiński wyjaśnił, że odliczać można tylko stratę poniesioną na działalności innej niż statutowa, a zatem podlegającej opodatkowaniu. Natomiast działalność statutowa nie jest objęta podatkiem, dlatego strata na niej może być jedynie stratą bilansową, a nie podatkową – powiedział sędzia.
NSA powołał się też na inny wyrok w podobnej sprawie (sygn. akt II FSK 2634/11).©?
ORZECZNICTWO
Wyroki NSA z 17 września 2015 r., sygn. akt II FSK 2024/13, II FSK 3467/13, II FSK 3395/13, II FSK 3396/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia