statystyki

Kasa ma sprzedaż, ale różne źródło

autor: Łukasz Zalewski18.09.2015, 07:27; Aktualizacja: 18.09.2015, 09:16

Podatnik, który w związku z likwidacją spółki osobowej otrzymał udziały w spółce kapitałowej, a następnie je sprzedał, musi się rozliczyć z fiskusem jak z działalności gospodarczej – orzekł WSA w Rzeszowie.

Sprawa dotyczyła byłego wspólnika spółki jawnej, której majątek przejęła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z tym wspólnik otrzymał w niej udziały, które następnie sprzedał. Spór dotyczył tego, jak rozliczyć ten przychód z fiskusem. Podatnik twierdził, że jest to przychód z działalności gospodarczej i trzeba go rozliczyć zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT. Z kolei dyrektor izby skarbowej był zdania, że jest to przychód z kapitałów pieniężnych, a nie z działalności gospodarczej, bo zbycie udziałów nie jest działalnością handlową ani usługową, prowadzoną w sposób zorganizowany i ciągły. Ponadto – dodał – jeśli przychody są zaliczane do innych źródeł, to nie mogą być uznawane za działalność gospodarczą. Zasada ta wynika z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT i obowiązuje nawet, gdy przychód ma związek z działalnością gospodarczą – podkreślił dyrektor.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane