statystyki

Kasa ma sprzedaż, ale różne źródło

autor: Łukasz Zalewski18.09.2015, 07:27; Aktualizacja: 18.09.2015, 09:16

Podatnik, który w związku z likwidacją spółki osobowej otrzymał udziały w spółce kapitałowej, a następnie je sprzedał, musi się rozliczyć z fiskusem jak z działalności gospodarczej – orzekł WSA w Rzeszowie.

Sprawa dotyczyła byłego wspólnika spółki jawnej, której majątek przejęła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z tym wspólnik otrzymał w niej udziały, które następnie sprzedał. Spór dotyczył tego, jak rozliczyć ten przychód z fiskusem. Podatnik twierdził, że jest to przychód z działalności gospodarczej i trzeba go rozliczyć zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT. Z kolei dyrektor izby skarbowej był zdania, że jest to przychód z kapitałów pieniężnych, a nie z działalności gospodarczej, bo zbycie udziałów nie jest działalnością handlową ani usługową, prowadzoną w sposób zorganizowany i ciągły. Ponadto – dodał – jeśli przychody są zaliczane do innych źródeł, to nie mogą być uznawane za działalność gospodarczą. Zasada ta wynika z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT i obowiązuje nawet, gdy przychód ma związek z działalnością gospodarczą – podkreślił dyrektor.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane