statystyki

Najem auta bez odjęcia całego VAT

autor: Łukasz Zalewski18.09.2015, 07:27; Aktualizacja: 02.10.2015, 19:00
Samochód, kierowca

WSA nie miał wątpliwości, że wynajem pojazdów nie wchodzi w zakres prowadzonej przez spółkę działalności.źródło: ShutterStock

Spółka nie odliczy 100 proc. podatku zawartego w ratach leasingowych auta, nawet jeśli następnie je wynajęła, lecz nie jest to przedmiotem jej podstawowej działalności – orzekł WSA w Poznaniu.

Chodziło o spółkę, która wzięła w leasing auto, a następnie zamierzała wynająć je prezesowi zarówno do jazd biznesowych, jak i prywatnych. Wysokość czynszu najmu miała zależeć od liczby kilometrów przejechanych w celach niezwiązanych z działalnością spółki. W tym celu miała być prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu, w której byłyby odnotowywane zarówno jazdy biznesowe, jak i prywatne.

Spółka sądziła, że zawarcie umowy najmu pozwoli jej uznać samochód za wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Chciała więc odliczać cały VAT od rat leasingowych.

Dyrektor izby skarbowej się z tym nie zgodził. Zwrócił uwagę, że wynajem samochodów nie wchodzi do podstawowego zakresu działalności spółki. Ponadto – podkreślił – z wniosku o interpretację nie wynika, by spółka miała nadzorować używanie samochodu przez prezesa w czasie jego pracy, a zatem nie można wykluczyć użytku prywatnego. Z tych powodów organ uznał, że spółce przysługuje prawo do odliczenia tylko 50 proc. VAT z rat leasingowych.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane