statystyki

Nie trzeba tłumaczyć się fiskusowi z przelewów w ramach wspólnego gospodarstwa

autor: Małgorzata Raczkowska17.09.2015, 16:00
Kluczowy w tym przypadku jest właśnie fakt pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym.

Kluczowy w tym przypadku jest właśnie fakt pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym.źródło: ShutterStock

Mama pana Krzysztofa jest już starszą panią. Zamieszkała ostatnio z synem i jego żoną Katarzyną. Jest pod ich opieką, ale chce dorzucać się do gospodarstwa. Trzy czwarte swojej emerytury – trochę ponad tysiąc złotych miesięcznie – przelewa raz w miesiącu na konto synowej (to ona ma największy wkład w prowadzenie domu). Rodzina zastanawia się jednak, czy te przelewy nie zainteresują urzędu skarbowego. – W jaki sposób teściowa powinna przekazywać synowej pieniądze na utrzymanie, by być w zgodzie z fiskusem – pyta czytelnik

Z opisanej przez pana Krzysztofa sytuacji wynika, że pieniądze przekazywane synowej przez jego matkę przeznaczane są na utrzymanie starszej pani – wszyscy bowiem prowadzą wspólne gospodarstwo. – Jest to jej wkład w prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, nie powstaje zatem z tego tytułu przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – wyjaśnia Wiesława Dróżdż, rzecznik Ministerstwa Finansów.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • czytelnik(2015-09-18 05:48) Zgłoś naruszenie 00

  Byłbym ostrożny z tym zwolnieniem z obowiązku rozliczania tych "darowizn nieopodatkowanych" jak potraktuje to fiskus w razie kontroli. Radziłbym złożyć wniosek o indywidualną interpretację. W tym kraju to fiskus (a nie ustawa) wie najlepiej jak mają być interpretowane przepisy podatkowe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ja(2015-09-18 08:08) Zgłoś naruszenie 00

  no po co na konto -przeciez mozna dać do ręki i bez zbędnych dociekań a póżniej kłopotów-składanie pitów o darowiznie?!

  Odpowiedz
 • cvv(2015-09-17 22:13) Zgłoś naruszenie 00

  Sąd sobie, a rzeczywistość sobie. Za parę lat Fiskus uzna, że jednak chce podatek, i zrobi domiar z odsetkami, po czym zajmie konta i majątek. Ze dwa, trzy wyroki na korzyść obywateli, które skarbówka zignoruje, bo co im pan zrobi, i obywatele zdechną pod mostem, sprawa się utnie i wszyscy w Polskiej administracji szczęśliwi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane