statystyki

Nie trzeba tłumaczyć się fiskusowi z przelewów w ramach wspólnego gospodarstwa

autor: Małgorzata Raczkowska17.09.2015, 16:00
Kluczowy w tym przypadku jest właśnie fakt pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym.

Kluczowy w tym przypadku jest właśnie fakt pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym.źródło: ShutterStock

Mama pana Krzysztofa jest już starszą panią. Zamieszkała ostatnio z synem i jego żoną Katarzyną. Jest pod ich opieką, ale chce dorzucać się do gospodarstwa. Trzy czwarte swojej emerytury – trochę ponad tysiąc złotych miesięcznie – przelewa raz w miesiącu na konto synowej (to ona ma największy wkład w prowadzenie domu). Rodzina zastanawia się jednak, czy te przelewy nie zainteresują urzędu skarbowego. – W jaki sposób teściowa powinna przekazywać synowej pieniądze na utrzymanie, by być w zgodzie z fiskusem – pyta czytelnik

Z opisanej przez pana Krzysztofa sytuacji wynika, że pieniądze przekazywane synowej przez jego matkę przeznaczane są na utrzymanie starszej pani – wszyscy bowiem prowadzą wspólne gospodarstwo. – Jest to jej wkład w prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, nie powstaje zatem z tego tytułu przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – wyjaśnia Wiesława Dróżdż, rzecznik Ministerstwa Finansów.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • czytelnik(2015-09-18 05:48) Zgłoś naruszenie 00

  Byłbym ostrożny z tym zwolnieniem z obowiązku rozliczania tych "darowizn nieopodatkowanych" jak potraktuje to fiskus w razie kontroli. Radziłbym złożyć wniosek o indywidualną interpretację. W tym kraju to fiskus (a nie ustawa) wie najlepiej jak mają być interpretowane przepisy podatkowe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ja(2015-09-18 08:08) Zgłoś naruszenie 00

  no po co na konto -przeciez mozna dać do ręki i bez zbędnych dociekań a póżniej kłopotów-składanie pitów o darowiznie?!

  Odpowiedz
 • cvv(2015-09-17 22:13) Zgłoś naruszenie 00

  Sąd sobie, a rzeczywistość sobie. Za parę lat Fiskus uzna, że jednak chce podatek, i zrobi domiar z odsetkami, po czym zajmie konta i majątek. Ze dwa, trzy wyroki na korzyść obywateli, które skarbówka zignoruje, bo co im pan zrobi, i obywatele zdechną pod mostem, sprawa się utnie i wszyscy w Polskiej administracji szczęśliwi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane