statystyki

Zdarza się, że urząd skarbowy nie zwróci nadpłaty podatku

autor: Piotr Pieńkosz16.09.2015, 19:00; Aktualizacja: 04.11.2015, 09:30
Podatnik otrzymuje pełen zwrot podatku, który został wyliczony w rocznym zeznaniu PIT-37.

Podatnik otrzymuje pełen zwrot podatku, który został wyliczony w rocznym zeznaniu PIT-37.źródło: ShutterStock

W terminie złożyłem w urzędzie skarbowym podatkowe zeznanie roczne. W PIT-37 poinformowałem fiskusa, że zwrot nadpłaty podatku w wysokości 6 zł proszę o przelanie na konto, którego numer podałem urzędnikom wcześniej i na które corocznie zwrot przychodził. W tym roku jednak nadal nie otrzymałem przelewu ze skarbówki. Zastanawiam się, co robić. Przecież nie mam zaległości podatkowych, nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, a fiskus podobno nie potrąca opłat za zwrot nadpłaty na konto, jak ma to miejsce przy przekazach pocztowych – pisze pan Paweł.

Czytelnik ma rację, pisząc, że zwrot nadpłaty podatku w drodze przekazu pocztowego jest pomniejszany o koszty realizacji tej usługi przez państwowego operatora, a więc Pocztę Polską. W takiej sytuacji przesłanie jej na konto bankowe lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej jest zdecydowanie bardziej korzystne, bo fiskus wykonuje przelew bez pobierania opłat. Podatnik otrzymuje więc pełen zwrot podatku, który został wyliczony w rocznym zeznaniu PIT-37.

Jeśli zeznanie nie zawierało błędów i uczciwie rozliczyliśmy się z danin, fiskus powinien przekazać nadpłatę podatku w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania. Oznacza to, że jeżeli ktoś złożył PIT w ostatniej chwili, a więc 30 kwietnia 2015 r., to zwrot powinien był otrzymać najpóźniej do końca lipca br. Jeśli tak się jednak nie stało, przyczyny mogą być dwie.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane