statystyki

Zdarza się, że urząd skarbowy nie zwróci nadpłaty podatku

autor: Piotr Pieńkosz16.09.2015, 19:00; Aktualizacja: 04.11.2015, 09:30
Podatnik otrzymuje pełen zwrot podatku, który został wyliczony w rocznym zeznaniu PIT-37.

Podatnik otrzymuje pełen zwrot podatku, który został wyliczony w rocznym zeznaniu PIT-37.źródło: ShutterStock

W terminie złożyłem w urzędzie skarbowym podatkowe zeznanie roczne. W PIT-37 poinformowałem fiskusa, że zwrot nadpłaty podatku w wysokości 6 zł proszę o przelanie na konto, którego numer podałem urzędnikom wcześniej i na które corocznie zwrot przychodził. W tym roku jednak nadal nie otrzymałem przelewu ze skarbówki. Zastanawiam się, co robić. Przecież nie mam zaległości podatkowych, nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, a fiskus podobno nie potrąca opłat za zwrot nadpłaty na konto, jak ma to miejsce przy przekazach pocztowych – pisze pan Paweł.

Czytelnik ma rację, pisząc, że zwrot nadpłaty podatku w drodze przekazu pocztowego jest pomniejszany o koszty realizacji tej usługi przez państwowego operatora, a więc Pocztę Polską. W takiej sytuacji przesłanie jej na konto bankowe lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej jest zdecydowanie bardziej korzystne, bo fiskus wykonuje przelew bez pobierania opłat. Podatnik otrzymuje więc pełen zwrot podatku, który został wyliczony w rocznym zeznaniu PIT-37.

Jeśli zeznanie nie zawierało błędów i uczciwie rozliczyliśmy się z danin, fiskus powinien przekazać nadpłatę podatku w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania. Oznacza to, że jeżeli ktoś złożył PIT w ostatniej chwili, a więc 30 kwietnia 2015 r., to zwrot powinien był otrzymać najpóźniej do końca lipca br. Jeśli tak się jednak nie stało, przyczyny mogą być dwie.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane