statystyki

Montaż szaf wnękowych to nie remont. Trzeba zapłacić PIT

autor: Agnieszka Pokojska27.08.2015, 07:08; Aktualizacja: 27.08.2015, 07:43
podatki-PIT-kredyt

Podatnik musi zapłacić PIT od pieniędzy ze sprzedaży mieszkania, które przeznaczy na szafy wnękowe do swojego lokum – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.źródło: ShutterStock

Podatnik musi zapłacić PIT od pieniędzy ze sprzedaży mieszkania, które przeznaczy na szafy wnękowe do swojego lokum – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Z pytaniem wystąpił podatnik, który odziedziczył udziały w mieszkaniu po matce. Chciał je sprzedać, a zarobione pieniądze wydać na montaż dwóch szaf wnękowych we własnym M. Liczył na to, że dzięki art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT nie zapłaci podatku. Przepis ten zwalnia bowiem z PIT przychody ze sprzedaży nieruchomości, jeśli zostaną one przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Jako jeden z nich ustawa wymienia remont.

Podatnik sądził, że trwałe zamontowanie dwóch szaf wnękowych to właśnie remont. Powołał się przy tym na rozporządzenie ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. nr 156, poz. 788).

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził jednak, że wydatek na zamontowanie szaf wnękowych to wydatek na zakup mebli i wyposażenia mieszkania, a nie na remont.

Zwrócił uwagę na to, że rozporządzenie, na które powołał się podatnik, służyło do określania wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe dla celów całkiem innej ulgi – obecnie już nieobowiązującej. Nie można posługiwać się nim przy rozpatrywaniu zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Dyrektor wyjaśnił, że w tym wypadku należy się posługiwać ogólną definicją zawartą w art. 3 pkt 8 prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.). Wynika z niej, że remont to roboty budowlane polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiące bieżącej konserwacji,

Pojęcie remontu wyjaśnił również Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 4 marca 1998 r. (sygn. akt I SA/Gd 886/96) i z 27 kwietnia 2006 r. (sygn. akt II FSK 639/05). W tym drugim sąd orzekł, że umeblowanie (nawet to w trwałej zabudowie, a więc również szafy) jest jedynie elementem wyposażenia mieszkania, a zatem nie ma charakteru prac remontowych.

Pogląd, że trwałe zamontowanie szaf wnękowych nie jest wydatkiem związanym z remontem lokalu potwierdził również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 13 lutego 2013 r. (sygn. akt I SA/Go 3/13). 


Pozostało jeszcze 4% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane