statystyki

Podatnik nie może działać w piwnicy bez okien

autor: Katarzyna Rosik27.08.2015, 07:08; Aktualizacja: 27.08.2015, 07:28
okno

Podatnik nie może działać w piwnicy bez okienźródło: ShutterStock

Adres pocztowy nie może być uznany za miejsce siedziby działalności gospodarczej. Zwłaszcza gdy mieści się pod nim lokal nienadający się do podejmowania istotnych decyzji dotyczących ogólnego zarządzania – orzekł NSA

Chodziło o spółkę z.o.o, która po prawidłowym zarejestrowaniu swojej siedziby w Krajowym Rejestrze Sądowym złożyła wniosek o zarejestrowanie jej jako czynnego podatnika VAT. Urzędnicy skarbowi pojechali na miejsce zadeklarowanej przez spółkę siedziby i ustalili, że jest to lokal w piwnicy, na dodatek bez okien. Stwierdzili, że absolutnie nie jest to miejsce przystosowane do pełnienia funkcji siedziby.

Z tego powodu urząd odmówił spółce zarejestrowania. Zwrócił też uwagę na to, że właściciel mieszkania upoważnił spółkę do korzystania z piwnicy, ale zarazem zobowiązał się przekazywać jej korespondencję na całkiem inny, wskazany przez nią adres.

Odmawiając rejestracji, urząd podkreślił, że spółka może dowolnie wybrać miejsce swojej siedziby, ale musi być ona faktyczna, zgodna z rzeczywistością.

Spółka twierdziła, że bezpodstawnie odmówiono jej prawa do rejestracji jako podatnika VAT. Podkreślała, że nie ma przepisów zabraniających prowadzenia działalności gospodarczej w piwnicy, posiadania tam siedziby i adresu do korespondencji.

Dyrektor izby skarbowej podtrzymał decyzję naczelnika. Zgodził się, że podatnik ma obowiązek podać miejsce siedziby zgodne z rzeczywistością. To istotne dla obrotu gospodarczego oraz ochrony interesów finansowych innych podatników.

Skargę spółki oddalił także WSA w Krakowie. Stwierdził, że wprawdzie przepisy krajowe nie przyznają organom kompetencji do weryfikowania formularza zgłoszeniowego, ale taką możliwość daje im rozporządzenie Rady UE nr 904/2010 w sprawie współpracy administracyjnej oraz zwalczania oszustw w dziedzinie podatku od wartości dodanej (Dz.U.UE.L.2010.268.1). Wynika z niego wprost, że organy podatkowe mają możliwość oraz obowiązek kontrolowania rzetelności zgłoszenia przed zarejestrowaniem podatnika. Sąd podkreślił, że jeżeli zgłoszenie okaże się nierzetelne, a zgłoszone dane nie spełniają celów, dla których mają zostać zarejestrowane (jakość, wiarygodność informacji, kompletność i dokładność danych), to organ ma wręcz obowiązek wydać decyzję o odmowie rejestracji.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Kalafior(2015-08-27 10:05) Zgłoś naruszenie 00

  Szukanie sensacji - odmówiono rejestracji nie ze względu na stan piwnicy, tylko dlatego, że nikogo tam nie zastali... gdyby było inaczej nikt by się nawet nie zastanawiał czy należy zarejestrować płatnika.

  Odpowiedz
 • podatnik(2015-08-30 16:32) Zgłoś naruszenie 00

  To faszystowski reżim, pełen absurdalnych zakazów i nakazów.

  Odpowiedz
 • q-a(2015-08-28 19:31) Zgłoś naruszenie 00

  Co to za tłumaczenie ," a na dodatek bez okien" , a klamki były ,bo zamyka się ludzi w pomieszczeniach bez klamek co? Powinien tam się znaleźć wydający takie decyzje w oparciu o absurdalne tłumaczenie..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane