statystyki

Jak rozliczać handel bitcoinami?

autor: Mariusz Szulc25.08.2015, 20:00
Czy wirtualną walutą można obracać w firmie?

Czy wirtualną walutą można obracać w firmie?źródło: ShutterStock

Kupno i sprzedaż wirtualnej waluty pociąga za sobą realne obowiązki podatkowe. Od uzyskanego dochodu należy rozliczyć PIT i w wielu sytuacjach VAT. Ten ostatni wymóg może już jednak niedługo przejść do lamusa

Czy wirtualną walutą można obracać w firmie

Pan Michał od dłuższego czasu „wykopuje” duże ilości bitcoinów. Teraz chciałby zacząć je profesjonalnie sprzedawać. Planuje założyć działalność gospodarczą i opodatkować swoje dochody tak jak inni przedsiębiorcy. Czy ma takie prawo?

TAK

Pan Michał może rozliczyć zarobki tak jak inni przedsiębiorcy. Dochód z wymiany waluty wirtualnej na realną jest normalnie opodatkowany. Jeśli taka aktywność jest nastawiona na zysk (a nie musi on wcale wystąpić), podatnik prowadzi ją we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły, to powinien też rozliczać ją tak jak inne przychody z działalności gospodarczej. Potwierdza to interpretacja dyrektora izby skarbowej w Łodzi z 18 lipca 2014 r., nr IPTPB1/415-220/14-6/KSU. Ale uwaga! Trzeba pamiętać, aby obrót wirtualną walutą wykazać jako przedmiot swojej aktywności zawodowej. Jeśli np. firma zajmować się będzie świadczeniem usług budowlanych, a nie obrotem wirtualną walutą, to fiskus może kwestionować rozliczanie takich dochodów w ramach firmy. A co w praktyce oznacza taka możliwość? Pan Michał będzie mógł płacić PIT według skali (18 i 32 proc.), daninę liniową (19 proc.) lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta ostatnia forma wybierana jest przez osoby zarabiające na handlu wirtualną walutą najczęściej. Fiskus nie czyni w tym zakresie żadnych przeszkód. W takim przypadku pan Michał zapłaci daninę od uzyskanego przychodu według stawki 3 proc., jeśli jego działalność będzie można uznać za usługową w zakresie handlu. Ma to miejsce wtedy, gdy przedsiębiorca sprzedaje nieprzetworzone nabyte wcześniej produkty i towary (mogą to być więc także wirtualne waluty). Dodatkowo, aby opłacać ryczałt, należy złożyć oświadczenie w dniu rejestracji działalności na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, albo do właściwego urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Podstawa prawna

Art. 5a pkt 6, art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Art. 4 ust. 1 pkt 3, art. 8, art. 9 ust. 1, załącznika nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Czy przy w bitcoinach są różnice kursowe


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane