statystyki

Jak rozliczać handel bitcoinami?

autor: Mariusz Szulc25.08.2015, 20:00
Czy wirtualną walutą można obracać w firmie?

Czy wirtualną walutą można obracać w firmie?źródło: ShutterStock

Kupno i sprzedaż wirtualnej waluty pociąga za sobą realne obowiązki podatkowe. Od uzyskanego dochodu należy rozliczyć PIT i w wielu sytuacjach VAT. Ten ostatni wymóg może już jednak niedługo przejść do lamusa

Czy wirtualną walutą można obracać w firmie

Pan Michał od dłuższego czasu „wykopuje” duże ilości bitcoinów. Teraz chciałby zacząć je profesjonalnie sprzedawać. Planuje założyć działalność gospodarczą i opodatkować swoje dochody tak jak inni przedsiębiorcy. Czy ma takie prawo?

TAK

Pan Michał może rozliczyć zarobki tak jak inni przedsiębiorcy. Dochód z wymiany waluty wirtualnej na realną jest normalnie opodatkowany. Jeśli taka aktywność jest nastawiona na zysk (a nie musi on wcale wystąpić), podatnik prowadzi ją we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły, to powinien też rozliczać ją tak jak inne przychody z działalności gospodarczej. Potwierdza to interpretacja dyrektora izby skarbowej w Łodzi z 18 lipca 2014 r., nr IPTPB1/415-220/14-6/KSU. Ale uwaga! Trzeba pamiętać, aby obrót wirtualną walutą wykazać jako przedmiot swojej aktywności zawodowej. Jeśli np. firma zajmować się będzie świadczeniem usług budowlanych, a nie obrotem wirtualną walutą, to fiskus może kwestionować rozliczanie takich dochodów w ramach firmy. A co w praktyce oznacza taka możliwość? Pan Michał będzie mógł płacić PIT według skali (18 i 32 proc.), daninę liniową (19 proc.) lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta ostatnia forma wybierana jest przez osoby zarabiające na handlu wirtualną walutą najczęściej. Fiskus nie czyni w tym zakresie żadnych przeszkód. W takim przypadku pan Michał zapłaci daninę od uzyskanego przychodu według stawki 3 proc., jeśli jego działalność będzie można uznać za usługową w zakresie handlu. Ma to miejsce wtedy, gdy przedsiębiorca sprzedaje nieprzetworzone nabyte wcześniej produkty i towary (mogą to być więc także wirtualne waluty). Dodatkowo, aby opłacać ryczałt, należy złożyć oświadczenie w dniu rejestracji działalności na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, albo do właściwego urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Podstawa prawna

Art. 5a pkt 6, art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Art. 4 ust. 1 pkt 3, art. 8, art. 9 ust. 1, załącznika nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Czy przy w bitcoinach są różnice kursowe


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane