statystyki

Za konsekwencje nieodpowiedniego doboru posłańca odpowiada sam podatnik

autor: Katarzyna Rosik11.08.2015, 07:14; Aktualizacja: 11.08.2015, 07:50
Podatki

Fiskus nie zgodzi się na przywrócenie terminu do wniesienia odwołania tylko z tego powodu, że osoba, która miała je dostarczyć, okazała się niesłowna – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.źródło: ShutterStock

Fiskus nie zgodzi się na przywrócenie terminu do wniesienia odwołania tylko z tego powodu, że osoba, która miała je dostarczyć, okazała się niesłowna – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Chodziło o podatniczkę, która chciała odwołać się od decyzji wymiarowej, jednak ze względu na zły stan zdrowia i trudności w poruszaniu się poprosiła inną osobę pomoc. Mimo zapewnień posłańca o nadaniu listu 4 czerwca, okazało się, że został on wysłany dzień później.

Ten jeden dzień zwłoki sprawił, że dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdził uchybienie przez podatniczkę terminu do wniesienia odwołania. Przypomniał, że zgodnie z art. 223 par. 2 pkt 1 ordynacji podatkowej wnosi się je w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji.

Podatniczka złożyła wniosek o przywrócenie tego terminu, tłumacząc, że nie może odpowiadać za posłańca, który okazał się niesłowny. Powołując się na orzecznictwo sądu administracyjnego, dodała, że jej choroba, potwierdzona dokumentacją medyczną, jest wystarczającym powodem, by przywrócić termin do wniesienia odwołania. Jednak pismo w tej sprawie również wysłała z opóźnieniem, bo dopiero 18 lipca.

Dyrektor izby ponownie odmówił. Wskazał, że zgodnie z art. 162 par. 1 ordynacji termin może zostać przywrócony jedynie pod warunkiem, że podatnik uprawdopodobni, iż uchybienie nastąpiło bez jego winy. Ponadto – dodał – podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od ustania przyczyny opóźnienia. Tymczasem podatniczka nie dochowała i tego terminu.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • realista(2015-08-11 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    A co w przypadku, jeśli to US wpierw nie wyda w terminie decyzji na odwołanie podatnika do IS za pośrednictwem US? Decyzja była wydana dopiero po 7 miesiącach, kilkukrotnie przedłużana, ale data wydania decyzji administracyjnej była po 3 dniach od daty ostatniego przesunięcia/wydłużenia, czyli sam US kilkukrotnie wydłużając sobie termin i tak spóźnił się o 3 dni.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane