Musi być zrozumiała. Powinna też promować ugodowe rozwiązywanie sporów między fiskusem a podatnikiem. Eksperci apelują o dobre przygotowanie Ordynacji Podatkowej. Chcą też utworzenia katalogu praw podatnika, ograniczenia czasu trwania kontroli czy eliminacji podwójnego opodatkowania.

Ekspert firmy doradczej PWC, Jan Tokarski uważa, że obecny sposób rozwiązywania sporów szkodzi zarówno podatnikom, jak i państwu. Teraz, zdaniem rozmówcy IAR, spór wygląda jak w XIX wieku. Płacący daninę poddaje się ocenie fiskusa i może odwołać się od rozstrzygnięcia do sądu. Taki spór z reguły trwa latami.

Doradca podatkowy, Mariusz Marecki powiedział IAR, że polubowne rozwiązanie konfliktu między podatnikiem a fiskusem to oszczędność czasu i pieniędzy. Jego zdaniem, po kilku latach sporu obie strony czasami nie pamiętają nawet jaka była jego istota. Korzyści dla państwa byłyby większe, gdyby doszły do porozumienia, które miałoby moc decyzji administracyjnej.

W parlamencie trwają prace nad Ordynacją Podatkową. 10 lipca dokument przegłosowali posłowie. Teraz zajmą się nim senatorowie. Tego punktu nie ma jeszcze w porządku prac Izby Wyższej.

Podatki będą jednym z tematów wrześniowego referendum w Polsce. Obywatele zdecydują czy chcą rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika.