statystyki

Fundusz sołecki ma służyć wspólnym przedsięwzięciom

autor: Renata Majek15.07.2015, 09:20; Aktualizacja: 15.07.2015, 09:31
Cel musi być konkretny i powinien służyć poprawie warunków życia mieszkańców.

Cel musi być konkretny i powinien służyć poprawie warunków życia mieszkańców.źródło: ShutterStock

Słyszałem, że we wsi, z której pochodzi moja żona, istnieje fundusz sołecki. Sfinansowano z niego ciekawe inicjatywy. W jaki sposób ustanowić taki fundusz i na co można przeznaczyć pieniądze – pyta pan Tadeusz z Podkarpacia.

Fundusz sołecki to pieniądze w budżecie gminy przeznaczone dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców konkretnej wsi. To coś takiego, jak fundusz partycypacyjny w gminach miejskich. Władze gminy oddają ok. 1 proc. budżetu (kwota jest wyliczana na podstawie wzoru wskazanego w ustawie; bierze się pod uwagę m.in. liczbę mieszkańców poszczególnych sołectw) pozostawiając decyzję mieszkańcom, na co chcą wydać pieniądze.

Aby powstał taki fundusz, trzeba złożyć do gminy wniosek na podstawie inicjatywy co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa, sołtysa lub rady sołeckiej. Mieszkańcy wsi powinni się spotkać i przedyskutować cel, który następnie przegłosują.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane