Jednostka budże towa otrzymała w ramach planu finansowego środki na wydatki inwestycyjne z przeznaczeniem na modernizację budynku stanowiącego jej siedzibę. Po raz pierwszy będzie realizować wydatki ze środków inwestycyjnych. Czy oprócz obowiązku dokonania zapisów związanych z poniesionymi kosztami na modernizację i ich zapłatą zobowiązana jest również do stosowania zapisów na koncie 810 „Dotacje budżetowe, płatności z budżetu środków europejskich oraz środki z budżetu na inwestycje”?
Dziennik Gazeta Prawna
Stosownie do art. 40 ust. 1 ustawy o finansach publicznych każda jednostka budżetowa prowadzi swoje księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie o finansach publicznych oraz rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie, w tym zwłaszcza rozporządzenia ministra finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 289).
Uwzględniając przepisy powołanego powyżej rozporządzenia, należy wskazać, że zgodnie z opisem tego konta, zawartym w załączniku nr 3 do powołanego powyżej rozporządzenia, konto 810 „Dotacje budżetowe, płatności z budżetu środków europejskich oraz środki z budżetu na inwestycje” służy – oprócz ewidencji dotacji budżetowych czy płatności z budżetu środków europejskich – także do ewidencji środków otrzymywanych z budżetu na inwestycje. Oznacza to, że każdy przepływ środków związanych z otrzymaniem oraz wydatkowaniem środków majątkowych (środki na inwestycje) powinien być odnotowywany właśnie na tym koncie.
W tej sytuacji typowe zapisy z tym związane powinny przebiegać w sposób przedstawiony na schemacie.
Schemat
Objaśnienia:
1. Wb – wpływ na rachunek bieżący jednostki środków na wydatki inwestycyjne: strona Wn konta 130 – Rachunek bieżący jednostki (analityka: rozliczenia z budżetem), strona Ma konta 223 – Rozliczenie wydatków budżetowych.
2. F–k – faktura wykonawcy za wykonane prace modernizacyjne: strona Wn konta 080 – Środki trwałe w budowie (inwestycje), strona Ma konta 201 – Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami (analityka: par. 605 i kontrahent).
3. Wb – przelew z rachunku bieżącego jednostki na rachunek bankowy wykonawcy, środków z tytułu zapłaty faktury:
a) przelew: strona Wn konta 201 – Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami (analityka: par. 605 i kontrahent), strona Ma konta 130 – Rachunek bieżący jednostki (analityka: par. 605),
b) zapis równoległy – równowartość wydatków sfinansowanych ze środków na inwestycje: strona Wn konta. 810 – Dotacje budżetowe, płatności z budżetu środków europejskich oraz środki z budżetu na inwestycje, strona Ma konta 800 – Fundusz jednostki.
4. PK – przeksięgowanie zrealizowanych wydatków inwestycyjnych na podstawie sprawozdania Rb–28S: strona Wn konta 223 – Rozliczenie wydatków budżetowych, strona Ma konta 800 – Fundusz jednostki.
5. OT – przyjęcie do używania ulepszenia środka trwałego w wyniku jego modernizacji: strona Wn konta 011 – Środki trwałe (analityka: grupa I), strona Ma konta 080 – Środki trwałe w budowie (inwestycje).
6. PK – przeksięgowanie w końcu roku salda konta 810 na fundusz jednostki: strona Wn konta 800 – Fundusz jednostki, strona Ma konta 810 – Dotacje budżetowe, płatności z budżetu środków europejskich oraz środki z budżetu na inwestycje.
Podstawa prawna
Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.). Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).